Dom i ogród

Drewno w domu – pod jaką postacią je stosować

Drewno w domu – pod jaką postacią je stosować
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli chcesz nadać wnętrzu charakteru, ocieplić je lub kompletnie odmienić – sięgnij po drewno. Ten naturalny materiał sprawdza się doskonale zarówno w mieszkaniach, domach jak i biurach.

Po pierwsze – podłoga

Drewniana podłoga w domu ma wiele zalet – estetycznie wygląda, przyjemnie chodzi się po niej boso, jest trwała, a ewentualne uszkodzenia można naprawić. Dobrze tłumi hałasy oraz izoluje termicznie. Jest także antystatyczna, dzięki czemu sprzyja alergikom. Niestety ma także wady – jest podatna na zarysowania, droższa niż panele podłogowe i dłużej się ją montuje. Ponadto deski lub parkiet są wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury – mogą się rozsychać i pojawiają się wtedy szczeliny.
Wybór drewnianych podłóg jest ogromny. Dostępne są deski podłogowe lub parkiety. Najczęściej wybieranym gatunkiem, ze względu na dużą twardość, jest dąb. Wykonuje się także podłogi bukowe, akacjowe, jesionowe, klonowe, orzechowe lub z gatunków egzotycznych. Drewno może być olejowane lub lakierowane.

Po drugie – meble

Drewniane meble zawsze są w cenie – są solidne, duże trwalsze niż wykonane z płyt wiórowych i bardziej unikatowe (każdy mebel będzie miał inny układ słojów). Drewniane łóżka do sypialni, stoły kuchenne, stoliki kawowe, szafy, krzesła czy półki – możliwości jakie daje drewno są wprost nieograniczone i w przeciwieństwie do płyt wiórowych pozwala na więcej. Deski można wyginać, obrabiać ich powierzchnię, np. szczotkować, zdobić i łączyć z innymi materiałami. Bardzo popularne są obecnie meble industrialne, najczęściej będące połączeniem stalowej konstrukcji i drewna. Różne modele są dostępne chociażby na meblesosnowe.pl.

Drewno wiecznie modne

Ten naturalny materiał nigdy nie wychodzi z mody – podłogi lub meble wykonane 40 czy 50 lat temu wciąż mogą służyć kolejnym pokoleniom – wraz z upływem czasu nabierają charakteru, a ich wartość często rośnie. Drewno jest ponadczasowe i raczej nie zanosi się na to, żebyśmy mieli z niego zrezygnować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*