Tech

Budowa drukarki 3D – z czego składa się urządzenie umożliwiające druk w trójwymiarze?

Budowa drukarki 3D – z czego składa się urządzenie umożliwiające druk w trójwymiarze?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Które elementy drukarki 3D są wspólne dla wszystkich urządzeń? Co warto wiedzieć o budowie drukarek? Jaka jest najpopularniejsza metoda wydruku?

Rozkwit profesjonalnego i amatorskiego wydruku 3D trwa w najlepsze. Każdego roku czołowe firmy specjalizujące się w produkcji drukarek 3D prezentują nowsze, wydajniejsze i bardziej precyzyjne urządzenia. Chcąc zrozumieć, w jaki sposób działa drukarka 3D, warto poznać jej budowę. Choć poszczególne modele mogą się od siebie znacznie różnić, to część elementów występuje praktycznie w każdym z nich.

Kluczowe elementy drukarki 3D

Poniższa lista obejmuje podstawowe elementy urządzenia drukującego w trójwymiarze wraz z krótkim opisem. Zapoznając się z funkcjami poszczególnych części, drukowanie w 3D nie będzie miało przed nami tajemnic. Aby przekonać się jak dużo urządzeń jest obecnie dostępnych na rynku, warto zapoznać się z ofertę sklepu Botland. Budowa drukarki 3D nie jest bardzo skomplikowana. Zatem z czego składa się urządzenie tego typu?

– Praktycznie każdy model jest wyposażony w obudowę, która stanowi stelaż. Jest od odpowiedzialny za usztywnienie całej konstrukcji i zabezpieczenie newralgicznych części urządzenia. W zależności od konkretnego modelu, obudowa może być wykonana z metalu lub lekkiego tworzywa sztucznego.

– Kolejnym kluczowym elementem jest stół roboczy. W przypadku bardziej zaawansowanych wersji, jest on wyposażony w funkcję podgrzewania. Dlaczego jest to takie istotne? Przede wszystkim dlatego, że zapobiega ona przyklejaniu się drukowanego elementu do powierzchni stołu. Ponadto funkcja nagrzewania zapobiega niepożądanemu zjawisku kurczenia się wydruków.

– Kolejne elementy drukarki to silniki krokowe. Ich głównym zadaniem jest napędzanie zarówno głowicy, jak i stołu roboczego, a także ekstrudera. Ich liczba i moc są uzależnione od konkretnego modelu drukarki.

– Wspomniany wcześniej ekstruder jest nazywany również wytłaczarką dla filamentu. Ten element jest odpowiedzialny za prawidłowe dozowanie tworzywa termokurczliwego. Jego kolejną funkcją jest transport filamentu do głowicy.

W asortymencie sklepu Botland dostępne są wydajne i precyzyjne urządzenia, produkowane zarówno przez krajowe, jak i zagraniczne firmy. Elementy drukarki 3D mogą nieco różnić się od siebie, m.in. ze względu na technologię wydruku.

Budowa drukarki 3D – ciąg dalszy

Jednym z najważniejszych elementów drukarki 3D jest głowica. To właśnie na niej spoczywa największy ciężar pracy. Głowica rozprowadza materiał termokurczliwy, który dostarczył ekstruder. Aby precyzyjnie kontrolować temperaturę filamentu, wykorzystuje się zarówno wentylatory, jak i radiatory.

– Prowadnice to również ważne elementy drukarki 3D. To po nich ekstruder przesuwa się i transportuje materiał termokurczliwy prosto do głowicy.

– Kolejny kluczowy element to panel sterujący. Dzięki niemu, użytkownik może manualnie zarządzać drukarką. Ponadto umożliwia on odczyt aktualnego statusu pracy i wszystkich najważniejszych parametrów. W wielu przypadkach użytkownik ma do dyspozycji port USB, a także slot na karty pamięci. Te wejścia służą m.in. do szybkiego wczytywania projektów. Oczywiście urządzenie można również podłączyć do komputera.

– Nad całym procesem drukowania czuwa płytka sterująca. Dodatkowo, ten element zarządza pracą wszystkich silników krokowych, w które jest wyposażona drukarka 3D. Płytka sterująca kontroluje parametry, które mają istotny wpływ na finalny produkt.

Cała konstrukcja urządzenia jest skręcona śrubami. Warto pamiętać, że drukarki 3D są często wysyłane w elementach, które trzeba samodzielnie złożyć. Należy jednak zaznaczyć, że ta czynność jest prosta i intuicyjna. Dodatkowo, producent dostarcza szczegółową instrukcję montażu. Znając kluczowe elementy drukarki 3D, cały proces nie powinien przysporzyć najmniejszych problemów. W przypadku budowy przemysłowych drukarek, występuje wiele dodatkowych części, które nie zostały ujęte w tym artykule. Urządzenia tego typu znajdą zastosowanie m.in. w budownictwie, medycynie, przemyśle, motoryzacji i innych branżach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*