Agregat absorpcyjny to nowoczesne urządzenie pozwalające na wytwarzanie chłodu bez konieczności wykorzystywania energii elektrycznej, czego efektem są wyraźnie niższe koszty eksploatacyjne. To zatem wręcz idealne rozwiązanie w przypadku systemów klimatyzacyjnych oraz rozmaitych procesów technologicznych. Większość modeli dostępnych na rynku zasilanych jest przez ciepło w postaci pary wodnej, ewentualnie gorącej wody. Z niniejszego artykułu dowiemy się, w jaki sposób dokładnie funkcjonuje omawiany sprzęt.
Standardowy agregat absorpcyjny znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i energociepłownictwie. Zasada jego działania jest stosunkowo prosta. Otóż schładzanie odbywa się tutaj wskutek odparowania konkretnego czynnika chłodniczego przy ciśnieniu, które jest zauważalnie mniejsze, aniżeli ciśnienie wrzenia. Prowadzi to bezpośrednio do znacznego obniżenia temperatury, a końcowy rezultat jest uzależniony w ogromnej mierze od ilości odparowanej cieczy oraz ustalonego poziomu temperatury. Istotną rolę w tym specyficznym procesie odgrywa reakcja chemiczna aktywowana przez ciepło doprowadzone do urządzenia.
Duże znaczenie ma ponadto roztwór bromku litu, czyli substancja będąca bardzo silnym absorbentem wody. Jest ona kierowana do specjalnego agregatora, w którym ma miejsce odparowanie cieczy. Następnie trafia do parownika, a tam pod wpływem niskiego ciśnienia zostaje zamieniona w płynny czynnik chłodniczy. Podstawowe zalety agregatu to oszczędność pieniędzy, brak emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery oraz całkiem spora uniwersalność (zakłady przemysłowe i energetyczne, biura, domy prywatne, budynki użyteczności publicznej).