Oleg Magni/pexels.com
W każdej instalacji niezwykle istotną rolę odgrywają rury, a w szczególności jakość ich połączeń. Wpływa to bowiem bezpośrednio zarówno na ogólną stabilność danej konstrukcji, jak i bezpieczeństwo jej pracy. Istnieje wiele różnych metod łączenia, ale do najważniejszych zaliczamy przede wszystkim skręcanie, gwintowanie, klejenie oraz zaprasowywanie. Niezwykle popularne są również tzw. połączenia kołnierzowe. W każdej z wymienionych technik wykorzystuje się zupełnie inne materiały i narzędzia.
Najpowszechniej chyba stosowaną metodą łączenia rur jest ich gwintowanie. Dotyczy to zwłaszcza rur stalowych, występujących w instalacjach starszego typu. W tym przypadku wykorzystuje się specjalne maszyny i narzędzia, taki jak choćby gwinciarki, gwintownice zasilanie elektrycznie oraz rowkarki. Ważnym elementem jest też olej, nakładany bezpośrednio na końce rur. Kolejną popularną techniką jest lutowanie, wykonywane głównie przy połączeniach rur z miedzi.
Podstawowym sprzętem jest tutaj oczywiście lutownica, ale oprócz niej duże znaczenie ma taśma teflonowa, służąca do izolacji i zabezpieczenia poszczególnych elementów miedzianych przez korodowaniem w zetknięciu z innymi metalami. Z kolei rury polietylenowe i polipropylenowe (PCV) najczęściej łączy się za pomocą kilku technik – klejenia, zgrzewania i skręcania. W tej pierwszej stosuje się specjalny klej, w drugiej urządzenie zwane zgrzewarką (a także złączki), w trzeciej zaś solidne i wytrzymałe śruby oraz wkręty. Jeśli chodzi o twardość śrub, to zdecydowanie najlepiej spisują się produkty o klasie wytrzymałości od 6,8 do 12,9.