Tech

Czy zawieszenie pneumatyczne może poprawić komfort jazdy samochodem?

Czy zawieszenie pneumatyczne może poprawić komfort jazdy samochodem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pneumatyka zawieszenia w pojazdach samochodowych potrafi niesamowicie podnieść komfort jazdy. Sprawdzamy w jaki sposób to się odbywa i dlaczego ludzie decydują się na zakup auta z takim właśnie rozwiązaniem. Dowiemy się także co sprawia, że ten typ jako jedyny stosowany jest w pojazdach ciężarowych, a także w części dostawczych. Będzie to ciekawa lektura dla wszystkich miłośników motoryzacji i nie tylko.

Co stoi za komfortem?

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: co właściwie sprawia, że zawieszenia na sprężone powietrze są tak komfortowe? Otóż stoi za tym możliwość dynamicznego zmieniania ich twardości, co jest sterowane komputerowo. W niektórych autach kierowca może nawet sam zdecydować jak twardy ma być pojazd w czasie jazdy. Teoretycznie miękkość prowadzenia może zapewnić także zwykłe zawieszenie, jednak wtedy samochód będzie się bardzo mocno przechylał w zakrętach i prowadził niepewnie. Tej wady nie ma zawieszenie pneumatyczne Iveco Daily posiada system, który w razie wykrycia przechyłu nadwozia od razu reaguje, poprzez wpompowanie większej ilości powietrza do odpowiednich poduszek.

Pneumatyka opiera się na zastosowaniu specjalnych miechów, zamiast sprężyn i amortyzatorów. Przykładową ofertę takich miechów możemy zobaczyć pod poniższym linkiem: https://thomasmarkt.com/. Auta osobowe odziedziczyły ten system po pojazdach ciężarowych, gdzie był i jest on stosowany bardzo szeroko. Dzieje się tak głównie dlatego, że przy zawieszeniu tego typu nie ma znaczenia czy ładunek jest rozmieszczony idealnie równomiernie. Ciężarówka i tak nie ulegnie przechyleniu, ponieważ elektronika od razu dostosuje ciśnienie powietrza w miechach, idealnie poziomując pojazd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*