Docenione przede wszystkim za trwałość, którą się odznaczają i zdolność do wykrywania obiektów ferromagnetycznych. Wyczuwają one pole indukcyjne generowane przez metalowy obiekt i wyzwalają sygnał wyjściowy, gdy pole to ulega zmianie.
Czujniki zbliżeniowe są wykorzystywane w wielu różnych branżach, m.in w automatyce. Indukcyjne czujniki zbliżeniowe są stosowane w systemach przenoszenia materiałów i chwytania przez roboty; ich solidna konstrukcja i zdolność do wytrzymywania trudnych warunków środowiskowych sprawiają, że są idealne do zastosowań w automatyce przemysłowej.
Zaimplementowanie w maszynach pakujących. Czujniki zbliżeniowe są https://hazbi.com/pl/sygnalizacja-i-sterowanie_czujniki-zblizeniowe często integrowane z maszynami pakującymi, ponieważ mogą wykrywać cechy produktów bez konieczności ich fizycznego dotykania (np. zakrętki butelek). Pomaga to poprawić jakość produktu, jednocześnie zmniejszając koszty związane z ręcznymi procesami kontroli, takimi jak kontrola wzrokowa lub analiza rentgenowska, które wymagają dodatkowych zasobów ludzkich.
Działanie indukcyjnego czujnika zbliżeniowego opiera się na pomiarze pola magnetycznego. Element czujnika składa się z dwóch cewek: cewki nadawczej, która generuje prąd zmienny, oraz cewki odbiorczej, która wykrywa zmiany pola magnetycznego spowodowane obecnością obiektów przed nią.
Cewka nadajnika może być zbudowana jako prosty drut lub jako pętla. Odbiornik ma pojedynczą cewkę o stosunkowo dużej liczbie zwojów, co zwiększa jego czułość na niewielkie zmiany natężenia pola i zdolność do wykrywania obiektów w niewielkiej odległości od samego urządzenia.
Indukcyjne czujniki zbliżeniowe są wykorzystywane do wykrywania obiektów w niewielkich odległościach od 1 do 10 cm (0,5″ do 3″), z czego możemy wnioskować, że są niezwykle precyzyjne.