Znajomość przepisów BHP pozwala bezpiecznie pracować i unikać potencjalnych zagrożeń. W związku z tym obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie nowemu pracownikowi szkoleń w tym zakresie, zanim ten podejmie swoje obowiązki. Co na temat języka, stanowią przepisy prawa?
W kodeksie pracy ani rozporządzeniu dotyczącym szkolenia BHP nie ma informacji o tym, w jakim języku należy szkolić obcokrajowca zatrudnionego w firmie. Oczywistym jest jednak, że pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy osoby, która nie wykazuje odpowiednich umiejętności czy kwalifikacji, a ponadto nie poznała w dostatecznym stopniu przepisów BHP.
Przed rozpoczęciem pracy osoba zatrudniona w firmie składa podpis na karcie szkolenia. Potwierdzenie umieszczane jest w aktach osobowych pracownika. W związku z tym obcokrajowiec, który nie posługuje się językiem polski, powinien wziąć udział w szkoleniu, które prowadzone jest w znanym mu języku, np. angielskim. W tym celu należy znaleźć szkoleniowca, który posługuje się biegle językiem obcym lub tłumacza, który przetłumaczy całość przekazywanej wiedzy.
Decydując się na tego typu szkolenia bhp dla firm Warszawa jest najlepszym wyborem, ponieważ działa w niej wiele podmiotów, które oferują kursy w różnych językach. Ważne, aby przekazywana w języku angielskim treść była zgodna z aktualnym rozporządzeniem o szkoleniach BHP i omawiała wszystkie niezbędne informacje dotyczące warunków pracy i potencjalnych tam zagrożeń.