Biznes i usługi

Jak prawidłowo prowadzić rozliczenia w firmie?

Jak prawidłowo prowadzić rozliczenia w firmie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na rezygnację z usług księgowej czy usług biura rachunkowego. Prowadzenie rozliczeń samodzielnie pozwala nam na zaoszczędzenie całkiem sporej kwoty w budżecie, jednak wymaga pełnego skupienia i skrupulatności w swoich działaniach.

Kto może prowadzić rozliczenia samodzielnie?

Przy prowadzeniu rozliczeń samodzielnie należy pamiętać o wpisie do Centralnej Informacji i Ewidencji o Działalności Gospodarczej, ponieważ kiedy zlecamy komuś prowadzenie naszej rachunkowości to w polu dotyczącym tego zagadnienia wpisujemy adres siedziby spółki zajmującej się księgowością naszej działalności.

W momencie, w którym decydujemy się na samodzielne rozliczanie spółki, pole we wniosku CEIDG – 1 zostawiamy puste. Oznacza to, że nikt oprócz nas nie będzie zajmował się rozliczaniem działalności.

Do prowadzenia ewidencji rachunkowej naszego przedsiębiorstwa nie wystarczy mieć tylko zapał, ale także wiedzę. Często bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się fakturowanie w programie, który jest do tego specjalnie przeznaczony. Wystawienie faktury online to także bardzo ważne zagadnienie, dlatego też skupmy się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego programu.

Krokiem, którego należy pilnować przy samodzielnym rozliczaniu spółki jest fakt, iż rozliczenia dzielą się na miesięczne oraz roczne. To kolejny aspekt, ponieważ do 10. każdego miesiąca rozliczamy bardzo często ZUS czy wysyłamy deklarację VAT.

Prowadzenie księgowości własnej firmy to nie jest sprawa należąca do najłatwiejszych, jednakże wszystkiego można się nauczyć, a kiedy już nam to wejdzie w krew to problemy i trudności same znikną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*