Tech

Czym charakteryzują się opony letnie?

Czym charakteryzują się opony letnie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choć wydaje się oczywiste, że przy dodatnich temperaturach korzystamy z opon letnich, a przy niskich z zimowych, niewiele osób zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę cechują się oba rodzaje ogumienia. Tymczasem zostały one opracowane w taki sposób, by poprawić jakość jazdy w zależności od panujących warunków pogodowych, a także zapewnić kierowcy i pasażerom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Sprawdźmy zatem, jakie właściwości prezentują opony letnie.

Przede wszystkim są wykonywane z innych mieszanek gumowych niż zimówki. W ich składzie znajdziemy kauczuk i sadzę, dzięki czemu zachowują sztywność i twardość, a także przyczepność. Zarówno drogie, jak i tanie opony letnie mają również symetryczny bieżnik z mniejszą liczbą rowków oraz lamelek. Ponadto wyposażone są w kilka kanałów, za pomocą których odprowadzana jest woda spod opony na boki.

Mniejsze opory toczenia

Opony letnie powodują również mniej hałasu podczas jazdy, co jest spowodowane mniejszymi oporami toczenia. Wpływa też na to bardziej kolisty obrys wokół bieżnika. Wymienione powyżej cechy to podstawowe elementy, które różnicują opony letnie i zimowe. Mimo tak dobrego przygotowania do ciepłych warunków, nie można zapominać, że nie zapewniają one w pełni bezpiecznej jazdy. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie odpowiedniego rodzaju opon do modelu samochodu, a przede wszystkim świadoma jazda, dostosowana do warunków na drodze. Dopiero połączenie tych czynników zwiększa poziom bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko wypadków i innych awarii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*