Tech

Drukowanie 3D dla początkujących – kompletny przewodnik po podstawach

Drukowanie 3D dla początkujących – kompletny przewodnik po podstawach
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest druk 3D?

Druk 3D to proces tworzenia trójwymiarowych brył z pliku cyfrowego. Drukowanie 3D lub technologia produkcji addytywnej tworzy obiekty fizyczne poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału, aż obiekt będzie gotowy.

Proces rozpoczyna się od pliku cyfrowego, który instruuje głowicę drukarki, gdzie umieścić materiał. Drukarka nakłada materiał z dyszy ekstrudera na powierzchnię, zwykle warstwami od dołu do góry. Pierwsza warstwa, zwykle nazywana „strukturą nośną”, jest zwykle wykonana z materiału, który można łatwo usunąć, jak plastik lub wosk, i który nie wpływa na produkt końcowy.

Dlaczego powinienem używać drukarki 3D?

Druk 3D to nowa technologia, która istnieje od lat 80. XX wieku. Jest używany w wielu różnych branżach. Drukarki 3D mogą być używane do drukowania wszystkiego, od biżuterii po zabawki, protezy, a nawet broń.

Korzystanie z drukarki 3D ma wiele zalet, ale nie są one pozbawione wad. Najlepiej używać drukarki 3D, gdy trzeba szybko prototypować części lub wykonać elementy, których nie można nabyć w sklepach.

Co jest potrzebne do druku 3D?

Proces drukowania 3D dzieli się na dwa główne etapy: projektowanie i drukowanie. Etap projektowania polega na tworzeniu modelu 3D obiektu za pomocą programu CAD lub poprzez skanowanie istniejącego obiektu. Na etapie drukowania model zostanie przekonwertowany na warstwy, które następnie zostaną wydrukowane na drukarce 3D.

Aby utworzyć obiekt drukowany w 3D, będziesz potrzebować dostępu do jednej z tych drukarek i odpowiedniego oprogramowania do zaprojektowania Twojego modelu. Potrzebny będzie również dostęp do materiałów, takich jak włókno z tworzywa ABS lub włókno PLA, czy też filamentach do drukarek 3D, które można znaleźć w sklepach z narzędziami i sklepach internetowych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*