Nie ma jednego aparatu idealnego dla każdego fotografa. Wybór zależy od tego, jak i gdzie chcesz fotografować, jak obrabiać zdjęcia i jakie masz wymagania odnośnie jakości, ceny, a nawet wagi sprzętu. Najpierw zastanów się, czy chcesz fotografować profesjonalnie i sprzedawać zdjęcia, publikować je na portalach społecznościowych, a może upamiętnić wakacje? Możesz też po prostu dobrze się bawić i tworzyć kreatywne ujęcia wypróbowując ustawienia sprzętu.
Zakres dynamiki aparatu oznacza ilość światła, jaką może otrzymać podczas ekspozycji. Aby uniknąć całkowicie czarnych lub białych plam na obrazie, powinna być jak największa, zwłaszcza, że w fotografii w terenie ważny jest czas.
Do późniejszej obróbki zdjęć przyda się możliwość zapisu fotografii w formacie RAW, który umożliwia szerszą modyfikację bez utraty jakości. Sama ilość pikseli nie koreluje z jakością obrazu i fotograf amator może niemal zignorować rozdzielczość aparatu. Ma to jednak znaczenie dla późniejszej publikacji. Ważne jest natomiast ISO, czyli czułość matrycy na światło. Im wyższa, tym więcej szumów, ale taka przyda się w zdjęciach nocą. W ujęciach dynamicznych przyda się precyzyjny i szybki autofocus, taki jak w aparacie Fujifilm X-T30.
Ponieważ aparat ma sprawdzać się w naturze, jego waga odgrywa duża rolę. Istotna jest dostępność akcesoriów takich jak statyw, plecak, baterie i możliwość wymiany obiektywów dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Solidność sprzętu ma znaczenie, jeśli chcesz robić zdjęcia w ryzykownych lokalizacjach. Można wybrać aparaty odpowiednio chronione już fabrycznie. Do już posiadanego aparatu można dokupić osłonę przeciwdeszczową, choć są one czasem trudne do założenia i zdjęcia, poza tym zmieniają wygląd i wagę aparatu. Przydatną opcją jest odchylany wyświetlacz, pozwalający na ujęcia z nietypowej perspektywy. Takim dysponuje Canon EOS 6D Mark II.
Pamiętaj, to nie aparat robi zdjęcia, ale osoba, która go używa. Dlatego najlepszy aparat to zawsze ten, który masz przy sobie.