Lajfstajl

Jakie mleko będzie zdrowe dla noworodka?

Jakie mleko będzie zdrowe dla noworodka?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiedź brzmi – to zależy. Potrzeby żywieniowe dzieci zmieniają się wraz z ich rozwojem, podobnie jak rodzaj mleka, które jest dla nich najlepsze.

Mleko matki

Najlepszym mlekiem dla noworodka jest mleko matki, które zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje – i więcej – aby wyrosnąć na zdrowe dziecko. Karmienie piersią ma również korzyści dla matek, w tym zmniejszenie ryzyka niektórych rodzajów raka i pomaga schudnąć po ciąży.

Substytuty i alternatywy dla mleka

Jeśli nie możesz karmić piersią, lekarz zaleci alternatywne mleko zwane preparatem dla niemowląt. Preparat dla niemowląt jest wytwarzany z mleka krowiego lub ekstraktu sojowego z dodatkiem składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcz, węglowodany i witaminy, które są niezbędne dla wzrostu dziecka. Jeśli używasz preparatu dla niemowląt zamiast karmienia piersią, powinnaś nadal podawać dziecku mleko matki, jeśli to możliwe – ma ono korzyści zdrowotne, których nie ma preparat.

Zalety podawania niemowlętom mleka w proszku

Zalety stosowania mleka w proszku dla noworodka to fakt, że ma ono pełnowartościowe białko, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i jest mniej kaloryczne niż mleko w proszku. Wadą stosowania mleka w proszku dla noworodka jest to, że istnieje ryzyko rozwoju alergii na białka mleka krowiego, co może prowadzić do kolki lub biegunki. Jeśli wybierzesz tę opcję, zaleca się stopniowe wprowadzanie dziecka do mleka krowiego poprzez mieszanie go z mlekiem matki lub formułą jak najszybciej po urodzeniu.

O najlepszych produktach mlecznych, jakie można podawać dziecku, jak i samemu spożywać, warto przeczytać np. na poniższej stronie https://polandfood.com.pl/new/index.php/pl/mleko-dla-dzieci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*