Lajfstajl

Jakie pomoce można wykorzystać dla osób słabowidzących?

Jakie pomoce można wykorzystać dla osób słabowidzących?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje szereg narzędzi, które mogą pomóc osobom niedowidzącym. Narzędzia te są już ogólnodostępne i obejmują zarówno te, które są specjalnie zaprojektowane dla osób niedowidzących oraz takie, które można dostosować tak, aby im pomóc.

Lupy ekranowe

Lupa ekranowa powiększa tekst wyświetlany na monitorze komputera lub ekranie urządzenia mobilnego, aby użytkownicy mogli go łatwiej odczytać. Lupy ekranowe są szczególnie przydatne dla słabowidzących. Mogą z nich korzystać również osoby z zaburzeniami uczenia się lub dysleksją, które mogą mieć trudności z czytaniem drobnego tekstu na ekranach komputerów. Lupy ekranowe są dostępne jako aplikacje instalowane na dowolnym komputerze.

Czytniki ekranu

Te programy umożliwiają odczytywanie na głos każdego tekstu, który pojawia się na ekranie komputera. Czytniki ekranu mogą również odczytywać treści dostępne na stronach internetowych. Dzięki temu osoba niewidoma lub niedowidząca może mieć dostęp do wszystkich treści, nie tylko tych zapisanych alfabetem brailla.

Zegarki brajlowskie

Zegarki brajlowskie to stosunkowo nowa technologia. Mogą one wyświetlać godzinę, datę i inne informacje w alfabecie Braille’a. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące mogą samodzielne odczytywać, która jest godzina. Niektóre zegarki dodatkowo wyposażone są w opcję odczytywania godziny na głos.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*