Zdrowe ciało

Kiedy wykonuje się USG a kiedy EKG?

Kiedy wykonuje się USG a kiedy EKG?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Medycyna jest dziś bardzo mocno rozwinięta, możliwie są bardzo szerokie możliwości badań, prześwietleń, diagnostyki i tak dalej. Teraz skupimy się na dwóch podstawowych badaniach, o których chyba każdy słyszał, czyli USG oraz EKG. Czy znamy różnice pomiędzy nimi, wiemy, kiedy jakie się przeprowadza i jaki jest ich cel? Sprawdźmy to.

Ultrasonografia

Zacznijmy od badania zdecydowanie najpopularniejszego i najprostszego. Jest to tak zwane badanie USG, czyli ultrasonografia. Polega na obrazowaniu wewnętrznych organów na monitorze, które możliwe jest dzięki ultradźwiękom. Nie jest to badanie idealne, nie da się dzięki niemu wykryć wszystkiego i czasem konieczne jest wspieranie go rentgenem bądź na przykład gastroskopią. USG jest powszechnie wykonywane przy okazji złamań lub problemów kostnych. Każdy ortopeda prywatnie w Łodzi posiada w swoim gabinecie aparat, którym może takie badanie wykonać. Możliwa jest dzięki temu diagnostyka stawów kolanowych, łokciowych i tak dalej.

Elektrokardiografia

W przypadku problemów z sercem, stosuje się badanie typu EKG, czyli elektrokardiografię. Jak sama nazwa już nam podpowiada, chodzi o obrazowanie pracy serca dzięki odczytowi impulsów elektrycznych ze specjalnych sond. Dzięki temu badaniu wykryć można problemu układu krążenia, choroby serca. Każdemu pacjentowi po 50. roku życia poleca się robić takie badanie profilaktycznie, przynajmniej raz do roku. Dowolny kardiolog w Łodzi dysponuje urządzeniem pozwalającym na wykonanie badania EKG. Podobnie jak USG, jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*