Samochód to obecnie podstawa funkcjonowania w świecie ciągłych zmian, gdzie sprawność poruszania się odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego też każdy z nas, prędzej czy później decyduje się na jego zakup. Najczęściej dokonuje się go za gotówkę, podczas jednorazowej transakcji. Nie wszyscy mają jednak takie możliwości, aby za jednym zamachem móc wyłożyć na stół tak dużą sumę pieniędzy. jest to niezwykle poważne obciążenie dla prywatnego budżetu. Istnieje jednak przyjaźniejsza alternatywa, a jest nią leasing konsumencki. Czym jest i czy wart jest zachodu?
Najprościej mówiąc jest to usługa skierowana do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Nazywa się go również prawnym, bądź osobistym i stanowi sposób finansowania zakupu pojazdu, łączący w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Od tego pierwszego jest on jednak zdecydowanie korzystniejszy, o czym więcej później. Rozwiązanie to opiera się na braku konieczności angażu własnych oszczędności, gdyż samochód spłaca się w systemie ratalnym. Jego cechą charakterystyczną jest jednocześnie to, że klient nie jest właścicielem auta w czasie trwania umowy. Jest on mu jedynie udostępniany na konkretny okres i według warunków zawartych w kontrakcie. Leasingodawca, którym jest z reguły profesjonalna firma z branży motoryzacyjnej, daje możliwość użytkowania danego modelu, a zamian konsument zobowiązuje się do realizacji zapłaty w formie comiesięcznego wynagrodzenia pieniężnego. Po wygaśnięciu porozumienia, leasingobiorca może wykupić auto, którego cena powinna być dużo niższa, niż rzeczywista wartość rynkowa. Co ciekawe, forma ta nie ogranicza się jedynie do pojazdów, ale przedmiotem umowy mogą być również nieruchomości. Kształt leasingu zależy tak naprawdę od ustaleń obydwu stron układu, a także od ofert poszczególnych firm. Te ostatnie mogą się od siebie różnić, a chcąc wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie, warto skorzystać z pomocy doradców, lub specjalnych porównań i zestawień. Możemy je zobaczyć chociażby pod adresem https://kalkulator.vwbank.pl/leasing-konsumencki/audi-perfect-lease, lub na wielu innych stronach internetowych.
Taka metoda dokonania zakupu samochodu może być korzystna, a to z uwagi na kilka zalet. Przede wszystkim procedury związane z zawarciem umowy leasingowej nie są skomplikowane, a formalności są ograniczone do absolutnego minimum. Jeżeli chodzi natomiast o samą transakcję, to nie wymaga ona zapewnienia zabezpieczeń, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu. Biorąc kredyt klient musi posiadać zdolność kredytową, która będzie podparta odpowiednim zapleczem majątkowym. Dodatkowo biorąc leasing możliwe jest uzyskanie licznych rabatów i zniżek, a także benefitów w postaci darmowego serwisu, czy auta zastępczego. Oczywiście istnieją też minusy takiego rozwiązania, do których zaliczyć można brak większych korzyści podatkowych, lub restrykcyjność umów. W generalnym rozrachunku leasing jest jednak pomyślny dla konsumenta i w większości sytuacji warto po niego sięgnąć.