W przypadku wystąpienia cofki kanalizacyjnej pojawia się nie tylko woda. Wylewy kanalizacyjne mogą powodować uszkodzenia domu, mienia, a nawet zdrowia. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, gdy dojdzie do zatkania kanalizacji:
Jeśli doszło do zablokowania przewodu kanalizacyjnego lub odpływu, nie próbuj naprawiać tego samodzielnie. Natychmiast wezwij hydraulika. Lokalna firma hydrauliczna będzie w stanie zlokalizować problem i szybko go rozwiązać.
Należy skonsultować się z firmą ubezpieczeniową w sprawie zgłoszenia roszczenia za szkody spowodowane przez zator. Wiele polis ubezpieczeniowych obejmuje ubezpieczenie na wypadek cofnięcia się wody z kanalizacji, ale przed zgłoszeniem roszczenia należy przedstawić dowód straty.
Jeśli po ustąpieniu powodzi wokół domu znajdują się stojące kałuże wody, zdezynfekuj je, mieszając jedną część domowego wybielacza z 10 częściami wody (lub roztworem 3-procentowego nadtlenku wodoru). Spryskaj tą mieszaniną powierzchnie w całym domu i pozostaw do wyschnięcia. Następnie ponownie spłucz czystą wodą, aby usunąć nadmiar pozostałości wybielacza z twardych powierzchni, takich jak ściany i podłogi.
Sprzątanie po wybiciu kanalizacji może być czasochłonne, w zależności od sprzętu i środków, jakim się dysponuje. W takiej sytuacji warto nie oszczędzać i podjąć jak najszybsze kroki do powrotu do normalności.