Dom i ogród

O jakich kwestiach warto pamiętać, w razie wystąpienia awarii kanalizacji?

O jakich kwestiach warto pamiętać, w razie wystąpienia awarii kanalizacji?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W przypadku wystąpienia cofki kanalizacyjnej pojawia się nie tylko woda. Wylewy kanalizacyjne mogą powodować uszkodzenia domu, mienia, a nawet zdrowia. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, gdy dojdzie do zatkania kanalizacji:

Jeśli doszło do zablokowania przewodu kanalizacyjnego lub odpływu, nie próbuj naprawiać tego samodzielnie. Natychmiast wezwij hydraulika. Lokalna firma hydrauliczna będzie w stanie zlokalizować problem i szybko go rozwiązać.

Należy skonsultować się z firmą ubezpieczeniową w sprawie zgłoszenia roszczenia za szkody spowodowane przez zator. Wiele polis ubezpieczeniowych obejmuje ubezpieczenie na wypadek cofnięcia się wody z kanalizacji, ale przed zgłoszeniem roszczenia należy przedstawić dowód straty.

Jeśli po ustąpieniu powodzi wokół domu znajdują się stojące kałuże wody, zdezynfekuj je, mieszając jedną część domowego wybielacza z 10 częściami wody (lub roztworem 3-procentowego nadtlenku wodoru). Spryskaj tą mieszaniną powierzchnie w całym domu i pozostaw do wyschnięcia. Następnie ponownie spłucz czystą wodą, aby usunąć nadmiar pozostałości wybielacza z twardych powierzchni, takich jak ściany i podłogi.

Jakie inne czynności możemy podjąć samodzielnie?

  1. Odetnij dopływ wody do domu.
  2. Jeśli masz pompę studzienną, wyjmij ją z kanału i podłącz jej przewód elektryczny, aby nie była zanurzona w ściekach.
  3. Nie używaj żadnych urządzeń elektrycznych ani telefonów, dopóki nie uprzątniesz bałaganu i nie sprawdzisz, czy nie ma uszkodzeń.
  4. Sprawdź, czy wszystkie artykuły spożywcze nie uległy zepsuciu i wyrzuć wszystko, co zostało zanieczyszczone przez ścieki lub wodę powodziową.
  5. Uprzątnij błoto i resztki z podłóg, blatów i mebli gorącą wodą z mydłem (nie używaj wybielacza).
  6. Upewnij się, że wszystkie drzwi są szczelnie zamknięte, aby woda nie przedostawała się przez nie do domu; worki z piaskiem mogą pomóc w utrzymaniu drzwi w pozycji zamkniętej, jeśli nie zamykają się same z powodu naporu wody z wód powodziowych na zewnątrz domu (patrz zdjęcie poniżej).

Sprzątanie po wybiciu kanalizacji może być czasochłonne, w zależności od sprzętu i środków, jakim się dysponuje. W takiej sytuacji warto nie oszczędzać i podjąć jak najszybsze kroki do powrotu do normalności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*