Rekuperacja to nowoczesny sposób na wykorzystanie ciepła, które jest wydawane wraz z powietrzem wentylacyjnym. Wykorzystuje je do ogrzewania pomieszczeń, a następnie przekazuje na instalację grzewczą. Pozwala to zredukować zużycie energii elektrycznej i spowodować oszczędną eksploatację instalacji. Czy warto wprowadzić rekuperację do domu?
Rekuperator to urządzenie służące do osuszania powietrza i odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Wykorzystywany jest najczęściej w przemyśle spożywczym i mięsnym oraz w farmaceutyce. Główna funkcja rekuperatora polega na zastosowaniu zmiany temperatury na swobodną przepływającą przez niego powietrze. W efekcie otrzymujemy osuszone powietrze o dużej wilgotności spalin lub wody.
Rekuperacja to inaczej klimatyzacja mechaniczna. W systemach rekuperacyjnych spaliny z silnika wytwarzają ciepło, które jest odprowadzane do zewnętrznego źródła ciepła. Ciepło jest używane do ogrzania wody użytkowej, podgrzewania pomieszczeń lub służy do gotowania. Tego typu urządzenia są dostępne np. pod adresem https://www.hmi.info.pl/.
Najważniejsze zalety rekuperacji to m.in.:
– oszczędność energii. Podczas pracy rekuperatora odzyskuje się do 80% energii cieplnej, która wydmuchiwana byłaby bezpośrednio do atmosfery;
– jest to niskokosztowe rozwiązanie, które ma szerokie możliwości zastosowań;
– sprawia że mieszkanie będzie bardziej przytulne i łatwiejsze w utrzymaniu.