Biznes i usługi

Jak określić ile jest warta nasza nieruchomość?

Jak określić ile jest warta nasza nieruchomość?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ocena rzeczywistej wartości nieruchomości jest niezbędna przede wszystkim w momencie, gdy ma ona zostać wystawiona na sprzedaż. Wiele osób nie wie, w jaki sposób wycenić dom, mieszkanie lub działkę. O ile do zdobycia ogólnych informacji dotyczących orientacyjnej ceny nieruchomości wystarczy przejrzeć najpopularniejsze portale ogłoszeniowe, tak do ubiegania się np. o kredyt hipoteczny niezbędne jest sporządzenie operatu szacunkowego, którego przygotowaniem zajmuje się rzeczoznawca majątkowy.

Metody wyceny

Podejmując się samodzielnej wyceny można przeglądać ogłoszenia nieruchomości zlokalizowanych w podobnej okolicy, o zbliżonej powierzchni oraz liczbie pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często podane ceny są dużo wyższe niż ich faktyczna wartość, którą można za nie otrzymać. W internecie dostępne są także portale, na których można dokonać wstępnej wyceny na podstawie zbliżonych ogłoszeń.  

Dokładniejszą wycenę można zamówić w biurze nieruchomości. Jeśli sprzedażą będzie zajmował się agent to jednym z jego obowiązków będzie właśnie określenie ceny, jakiej można oczekiwać za swoją własność. Taka osoba z reguły jest dobrze zorientowana w ogólnym rynku nieruchomości i wie, co może znacząco wpływać na wartość każdej z posiadłości.

Ostatnią metodą wyceny jest sporządzenie operatu przez rzeczoznawcę, którego można znaleźć np.na stronie https://www.peritia-wycena.com.pl. Takie poświadczenie jest przygotowywane przede wszystkim w oparciu o takie dokumenty jak: księgi wieczyste, plany zagospodarowania przestrzennego oraz ogólne warunki zabudowy. Rzeczoznawca dokonuje oględzin nieruchomości i sprawdza także otoczenie, w którym znajduje się nieruchomość, standard wykończenia oraz wyposażenie.

Sama wycena może być dokonana za pomocą kilku metod. Podejście porównawcze określa wartość nieruchomości w oparciu o ceny, jakie uzyskano za sprzedaż podobnych. Może ono być wykorzystane wtedy, gdy znane są cechy podobnej nieruchomości. Metoda kosztowa zakłada natomiast, że wartość nieruchomości jest równa aktualnym kosztom jej budowy pomniejszonym o wartość zużycia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*