Przyrządy używane przez optometrystę lub okulistę mogą się od siebie różnić, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: pomagają rozpoznać stan Twoich oczu i określić najlepsze dla Ciebie leczenie.
Najczęstsze rodzaje stacji diagnostycznych:
Bezpośrednia obserwacja dna oka przez oftalmoskop lub mikroskop binokularny, który pozwala zobaczyć siatkówkę i jej warstwy. Jest to najprostsza metoda diagnozowania wad wzroku, ale może być stosowana tylko przy dobrych warunkach oświetleniowych i dobrze oświetlonym pomieszczeniu.
Zwana również fundoskopią pośrednią. Wykonuje się ją przy użyciu oftalmoskopu pośredniego, który rzutuje obraz na ekran lub kamery wideo podłączonej do monitora lub systemu komputerowego, który wyświetla go w czasie rzeczywistym. Oglądając dno oka tą metodą, można zobaczyć nie tylko jego powierzchnię, ale także jego warstwy – siatkówkę, naczyniówkę i twardówkę – oraz przecinające je naczynia (tętniczki).
Badanie lampą szczelinową stosuje się przy podejrzeniu zapalenia lub fotofobii (wrażliwości na światło), a także jaskry i innych chorób oczu. Lampa szczelinowa ma z jednej strony zamontowane źródło światła, a z drugiej lustro inspekcyjne; umożliwia bezpośrednią obserwację dna oka w powiększeniu od 20 do 60 razy (w niektórych przypadkach wielkość ta dochodzi do 100 razy).
Jeśli chcesz wyposażyć odpowiednio swój gabinet, to sprawdź stronę internetową: https://www.krak-optic.pl/produkty/?kategoria=stacje-diagnostyczne.