Zdrowe ciało

Terapia małżeńska – na czym polega i kiedy ma sens?

Terapia małżeńska – na czym polega i kiedy ma sens?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ze statystyk wyraźnie wynika, że Polacy nadal wyjątkowo niechętnie korzystają z fachowej pomocy psychologicznej (zobacz: gabinet psychologiczny Poznań). Według specjalistów z jednej strony stanowi to wynik wciąż utrzymującej się w Polsce szkodliwej otoczki różnego rodzaju stereotypów i przekłamań, które towarzyszą kwestii szeroko rozumianych zaburzeń psychicznych, z drugiej zaś po prostu konsekwencja braku elementarnej wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę jest na przykład psychoterapia, jakie są jej korzyści, na czym polega i co można uzyskać dzięki regularnym wizytom u kompetentnego psychoterapeuty. Z pewnością istotnym czynnikiem jest również powszechne w naszym społecznie utożsamianie zdrowia psychicznego z „normalnością”, co jest zwyczajnie nieprawdą: w realiach dzisiejszej psychologii podstawowym kryterium „zdrowia psychicznego” nie jest „normalność”, lecz dobrostan psychiczny jednostki. Oznacza to, między innymi, że tak naprawdę bardzo niewielu z nas jest wolnych od mniej lub bardziej poważnych zaburzeń natury psychologicznej, tak samo, jak wyjątkowo nieliczna jest grupa osób całkowicie zdrowych pod względem somatycznym.
Jednym z rodzaju psychoterapii, z których Polacy korzystają wyjątkowo rzadko, jest terapia małżeńska czy też terapia dla par. Na czym ona polega i kiedy warto zdecydować się na wizyty u wykwalifikowanego psychoterapeuty?

Terapia małżeńska – na czym polega i kiedy ma sens?

Podstawowym celem terapii małżeńskiej jest korekta lub, w niektórych przypadkach, głęboka naprawa relacji pomiędzy dwiema osobami. Czasami wydaje się nam, że „takie rzeczy” można załatwić zwykłą rozmową. Niestety, nie jest to prawdą. Terapeuta widzi o wiele więcej od nas, jest w stanie wskazać lub uwypuklić nam problemy, których nie do końca jesteśmy świadomi, a także prawidłowo zintepretować nie tylko rzeczywisty charakter różnego rodzaju „tarć” mających miejsce w małżeństwie lecz także zindentyfikować ich prawdziwe podłoże, do czego sami jesteśmy najczęściej niezdolni. Terapia małżeńska to jednak nie tylko sposób wskazany do stosowania w sytuacjach „kryzysowych”: to także forma lepszego poznania siebie nawzajem, swoich potrzeb i tłumionych problemów, co pozwala uczynić relację zdrowszą, bardziej satysfakcjonującą oraz odporniejszą na ewentualne kryzysy w przyszłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*