Lajfstajl

Wyobraź sobie, jak wyglądałoby życie bez wynalezienia światła elektrycznego

Wyobraź sobie, jak wyglądałoby życie bez wynalezienia światła elektrycznego
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie elektryczne zmieniło nasze życie na tak wiele sposobów, że trudno sobie wyobrazić, jak wyglądało życie bez niego. Przed światłem elektrycznym musieliśmy polegać na świecach lub lampach naftowych.

Światłość nastała w XIX wieku

Lampy https://loftlight.pl/ elektryczne świecą, gdy prąd elektryczny przechodzi przez gaz lub żarnik. Pierwsza praktyczna lampa elektryczna została wynaleziona przez Thomasa Edisona w 1879 roku.

Żarówka Edisona była wykonana z żarnika węglowego wewnątrz hermetycznej szklanej bańki wypełnionej azotem i wodorem. Kiedy prąd elektryczny przepływa przez żarówkę, podgrzewa żarnik, aż ten zaczyna świecić.

Początek nowej epoki

Ten wówczas nierealny, obecnie prosty wynalazek uczynił nasze życie łatwiejszym, bezpieczniejszym i ciekawszym. Sprawił, że życie stało się jaśniejsze i wygodniejsze. Dał nam wolność nocnego zbierania myśli i spokojnego tworzenia, gdy zapadnie zmrok.

Pytając kogoś, co najczęściej towarzyszy Ci w życiu, rzadko o tym myślimy, jednak jest to światło. Lampy, żarówki wszelkiej postaci są stale wokoło nas i przywykliśmy do tego w takim stopniu, że zasadniczo nawet o tym nie myślimy.

Światło stało przede wszystkim synonimem bezpieczeństwa. Światła drogowe, ostrzegawcze, awaryjne, latarek i świecówek, nietrudno więc zrozumieć, dlaczego stało się dla nas również tak ważne i bliskie. Naturalnie obawiamy się ciemności i tego, co może ona skrywać, z reguły kojarzymy ją z zagrożeniem. Ze światłem ten problem znika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*