Zdrowe ciało

Czy da się pokonać lęk wysokości?

Czy da się pokonać lęk wysokości?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Lęk wysokości, czyli akrofobia, używając fachowego języka, jest dość powszechną przypadłością. Co więcej, niemal każdy się z nią rodzi, lecz w procesie dojrzewania lęk przed przebywaniem na dużej wysokości stopniowo maleje. Jednak u części osób pozostaje on na wysokim poziomie, co stanowi oczywiście duży problem dla takich ludzi. Jak zatem walczyć z akrofobią?

W skrajnych przypadkach, jeśli pojawia się panika czy wielki strach podczas przebywania w wyższych budynkach czy na mostach, najlepiej zwrócić się do psychologa, który prawdopodobnie przepisze odpowiednie leki czy medykamenty. Jeżeli jednak strach przybiera łagodniejsze formy – na przykład odczuwa się bóle głowy, palpitacje serca, zawroty głowy, pocenie się, drżenia czy też skurcze – możemy pokonać akrofobię bez pomocy lekarstw. Specjaliści radzą, by po prostu starać się oddychać w stresujących sytuacjach. A w podobnych sytuacjach ludzie często o tym zapominają, przez co strach i panika jeszcze bardziej  wzrastają, a to bardzo nasila objawy. Dobrze jest się do stresującej sytuacji – a więc na przykład przejazdu przez wysoki most – odpowiednio przygotować. Można po prostu w samotności zamknąć oczy, wyciszyć się i wyobrazić sobie ten przejazd. Warto to powtórzyć kilka razy. To pozwoli nieco oswoić się z tymi myślami, przez co gdy do tego przejazdu już dojdzie, to będzie on już zdecydowanie mniej stresujący.

Psychologowie polecają też stosowanie metody małych korków. Jeśli więc ktoś boi się wysokich wieżowców, to warto najpierw wejść na balkon na pierwszym piętrze. Potem można wejść na balkon na piętrze drugim – i tak dalej, aż ani się nie obejrzymy, to człowiek z lękiem wysokości może stanąć na piętrze najwyższym. Warto więc oswoić się z myślą, głęboko oddychać, a następnie powoli wchodzić na coraz wyższe wysokości. Tak najlepiej można zwalczyć akrofobię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kamil 04.10.2017

    Bardzo chciałem jeździć na nartach ale z powodu lęku wysokości zawsze się bałem. Postanowiłem zacisnąć zeby i wjechałem wyciągiem na szczyt góry. Próbowałem myślec tylko o radości z jazdy na nartach. Stopniowo bałem się coraz mnie i teraz mogę powiedzieć,że pokonełm lęk wysokości, a jazda na nartach stała się moją pasją. Pozdrawiam