Dom i ogród

Cechy i właściwości, które świadczą o wysokiej jakości szamba

Cechy i właściwości, które świadczą o wysokiej jakości szamba
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z polskim prawem, każda działka budowlana przewidziana pod zabudowę mieszkaniową powinna mieć możliwość przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Jeśli w pobliżu działki nie znajduje się gminna sieć kanalizacyjna, należy zastosować inne rozwiązanie – jednym z nich jest bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe, popularnie zwany szambem.  Aby spełniało ono właściwie swoją funkcję, przy wyborze szamba należy zwrócić uwagę na jego następujące właściwości.

Odpowiedni dobór szamba

Zbiornik na ścieki winien być szczelny. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup szamba betonowego (wykonanego z betonu minimum B25W8) i monolitycznego, co oznacza, że ściany zbiornika zalewane są razem z dnem. Dodatkowym aspektem zwiększającym jego funkcjonalność jest zbrojenie ścian. Ponadto, beton wykorzystany do budowy szamba, powinien charakteryzować się małą nasiąkliwością, czemu służy jego odpowiednia impregnacja.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest transport i montaż zbiornika na nieczystości ciekłe, gdyż gotowe, betonowe szambo jest bardzo ciężkie. Przed montażem należy wykonać wykop, a po podłączeniu zbiornik zabezpieczyć warstwą wodoszczelną. Co ważne, montaż szamba powinien odbywać się przy użyciu kleju wodo-mrozoodpornego, w celu uniknięcia jego rozszczelnienia.

Prócz, wyżej wymienionych cech świadczących o wysokiej jakości szamba, ważna jest także jego wielkość. Winna być ona dostosowana do ilości osób, które będą z niego korzystać. Przy założeniu, że jedna osoba zużywa około 150 l wody dziennie, budynek zamieszkiwany będzie przez 4 osoby, a zbiornik będzie opróżniany co dwa tygodnie, wówczas wymaganą pojemność szamba należy określić w następujący sposób: V(objętość) = 4 os. x 150 (l/dzień) x 14 dni = 8 400 l.

Szambo, a przepisy prawa

Podsumowując, szambo jest stosunkowo prostym, niedrogim i funkcjonalnym rozwiązaniem. W szczególności w przypadku, gdy wybierze się wysoki jakościowo produkt, dostępny na witrynie https://szamborambo.pl, który zostanie odpowiednio przetransportowany i zamontowany.  Na zakończenie warto dodać, iż zgodnie z literą prawa zbiorniki na nieczystości ciekłe do 10 m3 nie wymagają pozwolenia na budowę, a ich lokalizacja powinna spełniać następujące warunki: 2m od granicy działki lub drogi, a 5 m od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*