W Polsce rozwodzi się ponad 30% par. Jeśli sytuacja zmusiła także Ciebie do przerwania związku małżeńskiego, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad pewnymi formalnościami prawnymi, których trzeba dopełnić. Nie chodzi tu jedynie o procedury związane z samym rozwodem, lecz także o te dotyczące podziału majątku. Z pewnością nasuwa Ci się pytanie: Czy podziału majątku należy dokonać przed przerwaniem małżeństwa, czy po?
Jeśli przeanalizuje się tę kwestię w świetle prawa, okazuje się, że masz w tej kwestii dowolność. Mówiąc krótko, podziału majątku w obrębie małżeństwa można dokonać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz na stronie adwokata od podziału majątku z Wrocławia.
W jaki sposób polskie prawo nam to gwarantuje?
O takiej możliwości podziału majątku informuje „Kodeks rodzinny i opiekuńczy”. W artykule 47 czytamy następujące słowa:
„§ 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.
§ 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.”
Jak wyraźnie wynika z zacytowanego fragmentu „Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego”, ustanowienie podziału majątkowego w czasie trwania małżeństwa nie jest sprzeczne z prawem.
Jeśli w najbliższym czasie czeka Cię rozwód, to musisz zdecydować jak i kiedy dokonać podziału majątku. Pamiętaj, że jeżeli nie będzie to zawczasu jasno ustanowione na piśmie, w przyszłości mogą wyłonić się pewne problemy i nieprzyjemności. Zdecydowanie warto zatem skorzystać z podziału majątku między małżonków jeszcze przed nastąpieniem rozwodu.
Sprawdź również czy w związku z rozwodem nie należy Ci się odszkodowanie za straty moralne (zobacz: odszkodowania adwokat Wrocław – Kancelaria Babiak).