Zdrowe ciało

Czy soczewki mogą korygować wady wzroku?

Czy soczewki mogą korygować wady wzroku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wady wzroku to problem dosięgający dziś nie tylko osoby w średnim wieku, ale bardzo często również osoby młode korzystające często z komputera, oraz telefonów komórkowych. Podłoże genetyczne też ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ wiele dzieci rodzi się dziś z wrodzonymi wadami wzroku. Współczesna medycyna pozwala jednak korygować niektóre wady, a dostępne na rynku szkła do okularów, oraz szkła kontaktowe pomagają bez problemu funkcjonować na co dzień ludziom nawet z większymi wadami. Szczególnie chętnie ostatnio wybierane do korekcji wzroku są szkła kontaktowe, głównie przez wygodę ich użytkowania. Czy soczewki mogą skutecznie korygować wady wzroku?

Ortokorekcyjna metoda leczenia wzroku

Ortokorekcja to niechirurgiczne leczenie takich wad wzroku jak astygmatyzm i krótkowzroczność. Metoda ta polega na stosowaniu specjalnych gazoprzepuszczalnych soczewek, które zakłada się tylko na noc. W czasie snu zachodzi do przesunięcia części nabłonka poza centrum, przy czym rogówka jednocześnie bardziej się spłaszcza, dzięki czemu krótkowzroczność pozostaje zniwelowana. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że rano nie trzeba zakładać tradycyjnych okularów ani soczewek, a wzrok pozostaje bardzo dobry przez cały dzień. Decydując się na ortokorekcję, należy pamiętać, że działanie takich soczewek jest całkowicie odwracalne, co oznacza, że po zakończeniu ich użytkowania rogówka wróci do swojego naturalnego kształtu.

Jak zacząć korzystać z ortokorekcyjnego leczenia?

Pierwszym krokiem, aby móc korzystać z tej innowacyjnej metody korekcji wzroku, jest wykonanie kompleksowych badań wzroku, szczegółowe określenie wady oraz wykonanie indywidualnej mapy topograficznej rogówki. Następnie wykonana na zamówienie specjalna soczewka odbierana jest w gabinecie specjalisty, gdzie przed rozpoczęciem korzystania z niej, lekarz nauczy aplikacji oraz metod jej pielęgnacji. Pierwsza kontrola odbywa się już po pierwszej nocy oraz po tygodniu użytkowania, by wyeliminować ewentualne wystąpienie działań niepożądanych. Następne rutynowe wizyty należy odbywać co 3 miesiące, aż do końca trwania kuracji.

Korekcja wzroku za pomocą wszczepów fakijnych

Fakijne soczewki to skuteczna metoda leczenia głębokich wad krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Specjalne soczewki wewnątrzgałkowe wszczepia się do wnętrza oka przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego w postaci kropel. Mówiąc o powikłaniach soczewek fakijnych, specjaliści mają na myśli działania niepożądane, które mogą wystąpić po zabiegu. Z tego powodu soczewki fakijne nie są polecane pacjentom z jaskrą oraz zaćmą, przewlekłym zapaleniem błony naczyniowej, rumieniem tęczówki, zwyrodnieniem oraz innymi występującymi patologami plamki. Oprócz okulistycznych przeciwwskazań istnieją jeszcze ogólne takie jak cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne, AIDS, choroby skóry oraz wszelkie nowotwory. Należy pamiętać, że zabieg ten nie jest wykonywany również kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Tak jak w przypadku ortokorekcji, leczenie soczewkami fakijnymi jest odwracalne, wystarczy udać się do specjalisty w celu usunięcia soczewek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*