Dom i ogród

Czym jest oświetlenie LED i z jakimi zaletami się ono wiąże?

Czym jest oświetlenie LED i z jakimi zaletami się ono wiąże?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie LED to przyszłość oświetlenia. LED to skrót od „light emitting diode” (dioda emitująca światło), co oznacza, że zamiast żarnika do wytwarzania światła wykorzystywana jest energia elektryczna. Diody LED są dostępne od dziesięcioleci, ale wciąż są dość nowe w zastosowaniach domowych.

Oświetlenie LED to najbardziej energooszczędna forma oświetlenia dostępna na rynku, o czym świadczy choćby asortyment przytoczonego sklepu online https://mlamp.pl/pl/menu/lampy-led-oswietlenie-ledowe-260. Zużywa mniej niż połowę mocy większości innych świateł i działa do 20 razy dłużej. Oświetlenie LED jest również bardziej trwałe, jego żywotność wynosi 50 000 godzin lub więcej.

Do zalet oświetlenia LED należą:

Energooszczędność

Diody LED zużywają do 80% mniej energii elektrycznej niż żarówki żarowe i do 90% mniej niż kompaktowe żarówki fluorescencyjne (CFL).

Trwałość

Diody LED mogą działać nawet do 20 lat bez zmniejszenia strumienia świetlnego.

Chłodniejsza praca

Diody LED wytwarzają światło bez ciepła, co oznacza, że nie potrzebują nieporęcznego radiatora ani nieporęcznego wentylatora, jak ma to miejsce w przypadku innych typów lamp. Dzięki temu idealnie nadają się do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach, w których gromadzenie się ciepła może stanowić problem (takich jak kuchnie czy łazienki).

Emitowanie jaśniejszego światła

Oświetlenie LED jest również znacznie jaśniejsze niż tradycyjne źródła światła. Oznacza to, że można użyć mniej żarówek LED, aby osiągnąć ten sam efekt, jak w przypadku innych rodzajów oświetlenia. Oznacza to również, że można uzyskać więcej światła z każdej żarówki LED, ponieważ nie musi być ona tak jasna, aby została zauważona przez oczy, jak tradycyjne żarówki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*