Dom i ogród

Czym są rolety plisowane?

Czym są rolety plisowane?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Plisy to specyficzna odmiana rolet wewnętrznych, z wyglądu przypominająca harmonijki. Zwijają się równolegle na całej swojej długości. Ich sposób użycia w połączeniu ze specyficzną budową sprawia, że bezproblemu zamontujemy je na oknach dachowych i ściennych. Ich główną zaletą jest właśnie uniwersalność. Można je stosować w oknach o nietypowych kształtach takich jak trójkąt, czy też trapez. Używane są nie tylko w prywatnych gospodarstwach domowych, ale również biurach i budynkach użyteczności publicznej. Kolejną zaletą jest duża różnorodność wzorów, kolorów i tkaniny. Z łatwością dopasujemy je praktycznie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Na stronie https://rolety24.net/ możemy przejrzeć dostępne odmiany rolet plisowanych i innych typów zasłon. Jedynym problemem, z którym musimy sobie poradzić, jest wybranie któregoś produktu spośród wszystkich dostępnych rozwiązań.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania rolet plisowanych?

Musimy przede wszystkim zdecydować jaki rodzaj nas interesuje. Na rynku dostępne są między innymi modele wolnowiszące oraz chowane wewnątrz kasety. Pod względem prostoty montażu najlepsze będą te pierwsze rolety. Do ramy okna przyklejamy wieszaki, z których będą zwisały plisy. Z kolei instalacja kasety jest odrobinę trudniejsza. W zamian zyskujemy zwiększoną wytrzymałość całego rozwiązania. Sami musimy zdecydować, co jest dla nas ważniejsze. Z uwagi na sposób zwijania możemy wyróżnić dwie grupy. Pierwsza z nich skupia modele dwufunkcyjne. Chodzi mianowicie o rolety zwijane w obu kierunkach. Takie rozwiązanie stwarza możliwość swobodnej regulacji ilości promieni słonecznych, które dostają się do środka mieszkania. Produkty z drugiej grupy zwijają żaluzje wyłącznie do góry. Używamy w tym celu sznurka do zaciągania lub ewentualnie specjalnego uchwytu doczepianego bezpośrednio do rolet.

Jeśli chodzi o ich wymiary, to muszą być dobrane do okien, na których zamierzamy je zamontować. Z uwagi na dużą ilość ofert na rynku, powinniśmy bez większego trudu znaleźć pasujące rolety. Oczywiście możliwe, że nasza okna mają bardzo nietypowe kształty. W takim wypadku będziemy musieli je zmierzyć i złożyć zamówienie w sklepie na zasłony na wymiar. Ich styl wynika przede wszystkim z koloru tkaniny oraz ewentualnych wzorów. W przypadku tego parametru mamy pełną swobodę. Wszystko zależy od tego, jak wyobrażamy sobie wygląd naszego pokoju. Rolety powinny stanowić estetyczne uzupełnienie całej aranżacji.

Jednym z najważniejszych parametrów naszych rolet plisowanych są wykorzystywane przez nie tworzywa. Wpływają nie tylko na ich ostateczny wygląd, ale również cenę. Najmniej wydamy na zasłony wykonane z cienkich tkanin lub tworzyw sztucznych. Niestety przepuszczają one duże ilości światła słonecznego. Bardziej wytrzymałe modele używają drewna, włókien bambusowych lub dzianin. Rolety drewniane lub wykonane z matowych materiałów bardzo efektywnie blokują światło. Idealnie sprawdza się do zacieniania pokoju. Często zaniedbanym aspektem jest podatność różnych materiałów na zabrudzenia oraz ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety plisowane używające materiału antystatycznego.

W jaki sposób należy pielęgnować rolety plisowane?

W przeciwieństwie do większości zasłon okiennych, plisy można bez problemu wyprać. Jesteśmy jednak zmuszeni do zrobienia tego ręcznie, bo wkładanie ich do pralki nie jest dobrym pomysłem. Nie wolno ich także prać w zbyt wysokiej temperaturze. W przeciwnym razie może dojść do zmiany kształtu tkaniny i jej całkowitego rozprostowania. Nie można ich w żadnym wypadku prasować żelazkiem. Grozi to poważnym uszkodzeniem naszych plis. W miarę możliwości starajmy się ich nie ugniatać i nie szorować za pomocą gąbki. Może to poskutkować pojawieniem się odbarwień na powierzchni materiału. Ponieważ plisy robione są z tkanin pokrytych impregnatem, jedno pranie powinno starczyć na 2-3 lata. O wiele częściej natomiast powinniśmy usuwać z nich kurz. Najlepiej użyć do tego zwykłego odkurzacza. Jeśli są one bardzo zabrudzone, to ręczne pranie może nie wystarczyć. Wtedy najlepiej zdać się na pomoc profesjonalnej firmy oferującej usługi czyszczeniach rolet.

Jeżeli samodzielnie zamierzamy zadbać o nasze rolety plisowane, to cały proces zaczynamy od ściągnięcia ich z okien. Jedna z zalet tych rolet jest właśnie prosty montaż i demontaż. Kładziemy je do środka naszej wanny i moczymy w zimnej wodzie. Dodajemy do niego odrobinę detergentu. Należy używać wyłącznie łagodnych środków, takich jak płyn do płukania tkanin. Nasze plisy rozstawiamy w tym roztworze na co najmniej kilkanaście minut. Faliste ruchy tkaniną pozwolą detergentowi dotrzeć do każdego ich zakamarka. Następnym krokiem jest dokładne spłukanie ich przy użyciu naszego prysznica. Nie należy używać zbyt mocnego strumienia wody. Po całym procesie pozostaje wywiesić wypłukany materiał na okno i go złożyć. Jak długo nasze rolety będą schły, zależy wyłącznie od grubości tkaniny. Postępując wedle tych wskazówek, możemy mieć pewność, że plisy nie zmienią swojego kształtu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*