Budowa

Dlaczego ociepla się rury?

Dlaczego ociepla się rury?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja rur jest niezwykle ważna. Dzięki niej przeciętne domowe gospodarstwo jest w stanie zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy, gdyż uciekające ciepło zostanie mocno ograniczone. Oprócz tego izolacja pełni szereg ważnych funkcji:

  • w instalacjach ciepłej wody użytkowej izolacja zapobiega szybkiemu wychładzaniu się wody w momencie, kiedy z niej nie korzystamy. Pozwala to na zmniejszenie czasu oczekiwania na uzyskanie pożądanej temperatury wody wypływającej z kranu. W instalacjach zaopatrzonych w cyrkulację izolacja znacząco zmniejsza użycie energii koniecznej do podtrzymania odpowiedniej temperatury wody w obiegu.
  • rury przebiegające przez pomieszczenia nieogrzewane, a także układane w bruzdach ścian jednowarstwowych powinny być ocieplane w celu ograniczenia niepotrzebnych strat ciepła.
  • izolacja cieplna ma również zadania chronienia rur przed bezpośrednim kontaktem z zaprawą, bądź betonem.
  • montowanie izolacji na rurach chroni sprzęt AGD przed niepotrzebnym przegrzewaniem.
  • otuliny na rurach pełnią również funkcję osłon umożliwiających wydłużanie się ich.
  • montowanie izolacji na rurach z zimną wodą jest praktykowane w pomieszczeniach i miejscach, gdzie są one narażone na zamarznięcie lub wykroplenie się na ich powierzchni pary wodnej. Izolacja chroni rury przed takimi efektami.

    Montowanie izolacji na rurach zwiększa początkowe koszty, które jednak wraz z upływem czasu szybko się zwracają. Ocieplanie rur oprócz korzyści finansowych ma na celu również poprawienie komfortu korzystania z instalacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*