Lajfstajl

Jak dbać o dietę konia?

Jak dbać o dietę konia?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowe żywienie konia ma ogromny wpływ nie tylko na jego stan fizyczny, ale także kondycję psychiczną. Błędy popełniane przy karmieniu mogą skutkować problemami behawioralnymi. Jak dbać o dietę konia, by zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz utrzymać go w zdrowiu?

Fizjologia konia

Ze względu na specyficzną budowę układu pokarmowego (jednokomorowy żołądek), konie powinny mieć stały dostęp do paszy objętościowej. W naturze jest to możliwe, ponieważ zwierzęta przebywają na terenach zielonych i mogą pobierać stale pokarm. W warunkach, którymi dysponuje aktualnie większość właścicieli koni, nieustanne przebywanie na pastwisku nie jest możliwe, dlatego zwierzętom dostarcza się siano. Niewielka pojemność żołądka powoduje, że treść pokarmowa jest szybko wydalana. Jednocześnie, pusty żołądek może wywoływać problemy zdrowotne m.in owrzodzenia lub podrażnienia kwasem żołądkowym. Stałe dostarczanie koniowi siana niweluje ryzyko pojawienia się tego typu dolegliwości. Wygodny dostęp do paszy objętościowej zapewniają paśniki, które spowalniają jedzenie pokarmu i zapobiegają tworzeniu się bałaganu w boksie. Można je zamówić na https://zywieniekoni.pl/tag-produktu/pasnik-dla-konia/

Suplementy w diecie

Nieodzownym elementem prawidłowego żywienia są witaminy dla konia, które wspomagają układ odpornościowy i proces regeneracyjny. Stosowanie witamin jest szczególnie ważne w okresie treningowym oraz jesienno-zimowym, kiedy koń potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Suplementy polepszają codzienne funkcjonowanie konia, ponieważ organizm szybciej się regeneruje oraz zwiększa się jego wydolność. Dodatkową zaletą stosowania witamin dla konia jest lśniąca i zdrowa sierść.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*