Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania w polskich domach. Nic w tym dziwnego – jest bardzo wygodne oraz komfortowe, ponieważ ze względu na dużą powierzchnię miejsca ogrzewanego zapewnia w domu bądź w pomieszczeniu bardzo komfortową i optymalną dla człowieka temperaturę. Nie należy się przejmować, że podczas ogrzewania podłogowego posadzka będzie zbyt ciepła – nagrzewa się ona jedynie do temperatury około 26 stopni Celsjusza, dlatego odczuwa się jedynie lekkie ciepło bijące od podłogi. Jest ono bardzo przyjemne, szczególnie podczas zimowych miesięcy bądź w domach w których mieszkają małe dzieci – ogrzewanie podłogowe umożliwia swobodną zabawę dziecka na podłodze.

Podczas wykonywania ogrzewania podłogowego w podłodze zabudowane są rury przez które przepływa woda o niskiej temperaturze, przeważnie w granicach od 35 do 50°C (stąd też wzięła się alternatywna nazwa dla ogrzewania podłogowego – ogrzewanie niskotemperaturowe). Ogrzewanie podłogowe jest ułożone na podkładzie betonowym podłogi (parteru bądź w przypadku budynku piętrowego na odpowiednim stropie). Instalacja składa się ponadto z izolacji przeciw wilgoci, a także izolacji cieplnej. Dopiero na takim podkładzie umieszczone są rury grzewcze i wykonana jest wylewka oraz sama posadzka.

Ogrzewanie podłogowe świetnie współpracuje z pompami ciepła, kotłami kondensacyjnymi czy panelami słonecznymi. Pozwala na bardzo efektywną pracę pieców grzewczych, co sprzyja wielu oszczędnościom na ogrzewaniu domu.

Jeden komentarz

  1. Po przeczytaniu tego artykułu jestem pewny. że chcę założyć w u siebie w domu ogrzewanie podłogowe. pozdrawiam serdecznie! 😀

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + piętnaście =