Dom i ogród

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania w polskich domach. Nic w tym dziwnego – jest bardzo wygodne oraz komfortowe, ponieważ ze względu na dużą powierzchnię miejsca ogrzewanego zapewnia w domu bądź w pomieszczeniu bardzo komfortową i optymalną dla człowieka temperaturę. Nie należy się przejmować, że podczas ogrzewania podłogowego posadzka będzie zbyt ciepła – nagrzewa się ona jedynie do temperatury około 26 stopni Celsjusza, dlatego odczuwa się jedynie lekkie ciepło bijące od podłogi. Jest ono bardzo przyjemne, szczególnie podczas zimowych miesięcy bądź w domach w których mieszkają małe dzieci – ogrzewanie podłogowe umożliwia swobodną zabawę dziecka na podłodze.

Podczas wykonywania ogrzewania podłogowego w podłodze zabudowane są rury przez które przepływa woda o niskiej temperaturze, przeważnie w granicach od 35 do 50°C (stąd też wzięła się alternatywna nazwa dla ogrzewania podłogowego – ogrzewanie niskotemperaturowe). Ogrzewanie podłogowe jest ułożone na podkładzie betonowym podłogi (parteru bądź w przypadku budynku piętrowego na odpowiednim stropie). Instalacja składa się ponadto z izolacji przeciw wilgoci, a także izolacji cieplnej. Dopiero na takim podkładzie umieszczone są rury grzewcze i wykonana jest wylewka oraz sama posadzka.

Ogrzewanie podłogowe świetnie współpracuje z pompami ciepła, kotłami kondensacyjnymi czy panelami słonecznymi. Pozwala na bardzo efektywną pracę pieców grzewczych, co sprzyja wielu oszczędnościom na ogrzewaniu domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Adrian 04.10.2017

    Po przeczytaniu tego artykułu jestem pewny. że chcę założyć w u siebie w domu ogrzewanie podłogowe. pozdrawiam serdecznie! 😀