Tech

Jak przechowywać narzędzia w specjalistycznych warsztatach?

Jak przechowywać narzędzia w specjalistycznych warsztatach?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy fachowiec wykonujący swoją pracę w specjalistycznym warsztacie (np. stolarz, szklarz) musi zadbać nie tylko o wyposażenie tego miejsca w odpowiednie narzędzia, ale również o ich właściwe rozmieszczenie i uporządkowanie. Dzięki temu bowiem codzienne czynności będą przebiegały wyjątkowo szybko i sprawnie. Jednym z zalecanych rozwiązań są choćby praktyczne stojaki, przeznaczone zarówno do sprzętów, jak i akcesoriów. Co istotne, cena stojaka na szkło czy wiertarkę jest stosunkowo niewielka, więc dosłownie każdy może sobie pozwolić na zakup tego elementu. 

Zadbaj o porządek wśród sprzętów, a zauważysz różnicę

Podstawą utrzymania ładu w każdym warsztacie jest wydzielenie specjalnego miejsca do przechowywania niezbędnych narzędzi, a także ich właściwa selekcja i klasyfikacja. Najpierw należy wyodrębnić najmniejsze elementy, takie jak gwoździe czy śrubki, które doskonale nadają się do umieszczenia w plastikowych kuwetach lub woreczkach. Następnym krokiem jest pogrupowanie nieco większych sprzętów, czyli młotków, pił, tarcz, materiałów ściernych, śrubokrętów, narzędzi pomiarowych czy kluczy.

Do ich przechowywania nadają się przede wszystkim regały metalowe, szafy (zwłaszcza te zamykane na kluczyk), ewentualnie drewniane półki ścienne. Dłuższe przedmioty można też powiesić na specjalnej tablicy narzędziowej, wyposażonej w praktyczne uchwyty. Na regałach powinny się znaleźć również specjalistyczne urządzenia – np. maszyna do cięcia szkła, sprężarka, piła elektryczna oraz szlifierka. Pamiętajmy przy tym, aby sprzęty zasilane prądem schowane były zawsze w futerałach. Znakomitą opcją są ponadto boksy warsztatowe, skrzynki narzędziowe, wózki na kółkach oraz stoły robocze z wieloma szufladami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*