Tech

Jak to jest z energooszczędnością LED-owych źródeł światła? Fakt, czy mit?

Jak to jest z energooszczędnością LED-owych źródeł światła? Fakt, czy mit?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Efektywność energetyczna źródeł światła LED jest jednym z najczęściej omawianych tematów w branży oświetleniowej. Faktem jest, że źródła światła LED są bardziej energooszczędne niż konwencjonalne źródła światła, ale o ile bardziej? Ile zasilania średnio potrzebuje LED-owe oświetlenie?

Słynne: To zależy…

Ponieważ odpowiedź zależy od rodzaju produktu LED, z którym jest porównywany. Zarówno lampy żarowe, jak i świetlówki są bardzo mało wydajne. Ich sprawność w przeliczeniu na lumeny na wat wynosi około 15-20%. Oznacza to, że na każde 100 watów zużytych przez lampę żarową, tylko 15-20 watów wytwarza światło widzialne, które może być widziane przez ludzkie oczy. Pozostałe 80-85 watów jest marnowane w postaci ciepła.

Natomiast diody LED mają sprawność do 70 lm/W (lumenów na wat) lub więcej. Porównanie tego rodzaju nie jest sprawiedliwe, ponieważ nie uwzględnia różnic w konstrukcji żarówek i opraw, a także innych czynników, takich jak trwałość projektu, kolor i jakość. Wskazuje ono jednak, że diody LED mają znaczną przewagę nad konwencjonalnymi źródłami światła, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Warto też wziąć pod uwagę kwestię zasilania, ponieważ „solidne” oświetlenie z wykorzystaniem technologii LED, zadowoli się już zasilaczem LED 60W.

To wszystko kwestia podejścia ekonomicznego

Lampy LED mają wyższy koszt początkowy niż inne typy oświetlenia, ale im dalej w las, tym więcej pieniędzy zaoszczędzić pozwalają, ponieważ działają znacznie dłużej niż inne typy żarówek. Zaoszczędzić możemy również odpowiednio ograniczając ilość zasilania dla źródła. Już dzięki zasilaczowi LED 60W, a nawet mniejszemu, korzystnie wpływamy na nasz portfel à propos zużywania energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*