Tech

Jak współcześnie obrabia się metale?

Jak współcześnie obrabia się metale?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesna obróbka metali to duży skok naprzód w porównaniu do tego, co było jeszcze jakiś czas temu. Dzisiaj mamy do czynienia ze znacznie lepiej obrobionymi detalami na nowych warunkach – większa precyzja, powtarzalność, automatyka, mniejsze zapotrzebowanie w obsługę ze strony ludzi. W jaki sposób obecnie obrabia się metal?

Toczenie i frezowanie

Ciągle i niezmiennie obrabia się metal przez obróbkę skrawaniem. Na pierwszy miejscu jest toczenie, gdyż maszyny tego typu są najprostsze. Jednak dzisiaj nie używamy już obrabiarek konwencjonalnych, gdzie każdy detal musiał być wykonywany ręcznie przez danego robotnika. Współcześnie korzysta się głównie z maszyn sterowanych numerycznie (CNC), które są o wiele lepszym rozwiązaniem.

Obok toczenia jest frezowanie. O ile w pierwszym przypadku to materiał jest wprawiany w ruch obrotowy, a narzędzia są stabilne, tak podczas frezowania to narzędzia są wprawiane w ruch. Jest to główna zasada, od której są oczywiście drobne odchylenia.

Cięcie

Jednak nie tylko współczesna obróbka metali toczeniem i frezowaniem stoi. Trzeba też przecież ten metal odpowiednio ciąć. Dziś najpopularniejsze jest cięcie laserem, które ma wszystko to, co jest istotne: szybkość i dokładność. Często też wszystkie wymienione formy obróbki idą ze sobą w parze. Przykładowo laserem tnie się dany materiał na odpowiednie części, które wkładane są do frezarki sterowanej numerycznie, gdzie dalej dany detal jest obrabiany.

Dzięki temu, iż laserowe cięcie jest bardzo precyzyjne, to raz napisany program na frezarce będzie aktualny na każdym kolejnym materiale uciętym przez laser. Zwiększa to niesamowicie szybkość i powtarzalność produkcji. O innych walorach tego procesu można dowiedzieć się na https://valor-cnc.pl/ciecie-laserem-materialy/metal-stal.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*