Budowa

Jak wykonać oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać oświetlenie ogrodu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadacze ogrodów marzą, by ich posesja po zapadnięciu zmroku nie tylko nie traciła swoich walorów, ale by właściwie dobrane oświetlenie podkreślało nasadzenia i architekturę ogrodu. Wbrew obawom samodzielne wykonanie oświetlenia ogrodu nie nastręcza wielu problemów. Warto jednak, jeżeli jesteśmy laikami w tej tematyce, przed przystąpieniem do prac poradzić się fachowca lub zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która wykona prace. Wykonanie oświetlenia ogrodu wykonujemy w kilku etapach.

Projektowanie

Przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest zastanowienie się, gdzie chcemy zainstalować nasze oświetlenie. Warto także zastanowić się, gdzie umieścić gniazdo zewnętrzne zasilające dodatkowe odbiorniki prądu oraz gdzie umieścić system sterujący oświetleniem. Warto też się zastanowić nad napięciem w instalacji. W przypadku zastosowania transformatora z napięciem 12 V czeka nas o wiele mniej pracy.

Wybór elementów instalacji

Zarówno lampy użyte do oświetlenia ogrodu, jak i ewentualnie zastosowane w ogrodzie gniazda muszą spełniać odpowiednie warunki techniczne – ochronę przed warunkami zewnętrznymi określonymi liczbą IP. Dla lamp stosowanych w ogrodzie IP musi wynosić 67 lub 68. Dla gniazdek dedykowane IP to przynajmniej 44. Najczęściej stosowany przewód w tego typu instalacjach ma średnicę 1,5 mm. Ważne jest także, co będziemy oświetlać – jeżeli pionowe ściany lub wysokie drzewa, to warto wybrać zestawy halogenowe. W przypadku oświetlania chodnika, alejki lub niskich roślin, najlepiej sprawdzi się oświetlenie ogrodowe kule.

Przystępujemy do prac

Najbardziej czasochłonne jest wykopanie rowków pod przewody doprowadzające prąd. W przypadku napięcia sieciowego ich głębokość powinna wynosić 50 cm. W przypadku napięcia 12 V, głębokość wykopu to 30 cm. W trakcie prac nie zapomnijmy o systemie mocowania gniazd oraz lamp. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie i wykonanie oświetlenia przed wykonaniem prac ogrodniczych. Oszczędzi to nam wiele czasu i pracy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby prace takie wykonać nawet w starym ogrodzie, który dzięki temu rozbłyśnie wieczorem blaskiem barw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*