Dom i ogród

Jak zaaranżować dziecku komfortową i bezpieczną przestrzeń pokoju?

Jak zaaranżować dziecku komfortową i bezpieczną przestrzeń pokoju?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pokój dziecinny musi spełniać wiele funkcji. Znaleźć się w nim powinno miejsce do nauki, zabawy, przechowywania ubrań i zabawek. Jednak jedną z najważniejszych stref jest ta, w której pociecha będzie odpoczywała. Dobrze zaprojektować ją w taki sposób, aby dziecko chętnie spędzało w niej czas i czuło się bezpiecznie. W jaki sposób osiągnąć taki zamierzenie?

Wyraźnie zaznaczona obszar

To ważne z psychologicznego punktu widzenia. W takiej sytuacji, jeśli maluch znajdzie się w danej przestrzeni, będzie wiedział, że to jest miejsce i czas na relaks. Sprawdzi się nawet niewielki fragment pokoju, w którym stanie wygodny fotel lub na małym dywaniku zostaną ułożone poduszeczki i ulubione misie.

Odpowiednie oświetlenie

Nie mniej istotne jest samo oświetlenie. Z jednej strony powinno się przy nim dobrze czytać. To aktywność, przy której większość pociech się wycisza i to niezależnie od wieku. Z drugiej nie może być zbyt intensywne, aby nie zakłócało odpoczynku. W tej roli sprawdzą się nocne lampki. Ciekawe, nowoczesne formy dostępne są na przykład w wymienionym poniżej sklepie https://skleplamp.pl/LAMPKI-NOCNE-c39. Otaczanie dziecka pięknymi przedmiotami od najmłodszych lat pozwala kształtować w nim dobry styl.

Dodatki budzące ciepłe skojarzenia

Duże znaczenie mają także zastosowane materiały. Miękkie, przyjemne w dotyku, w różnych fakturach i strukturach  będą zaspokajały naturalną potrzebę dziecka do dotykania wszystkiego.  Dodatkowo pozwolą poczuć się komfortowo. Warto zastosować ulubioną przez malucha kolorystykę, ale w stonowanych, spokojnych kolorach, które nie będą rozpraszać.

Na zakończenie pamiętać trzeba także o budowanie dobrych nawyków i skojarzeń. Bajki czytane wspólnie z rodzicami, czy wymyślane razem historie sprawią, że to miejsce będzie wyjątkowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*