Lajfstajl

Kuchnia orientalna – co się do niej zalicza?

Kuchnia orientalna – co się do niej zalicza?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia orientalna to ogólna nazwa dla potraw pochodzących z państw na wschód od Europy, czyli głównie azjatyckich, a także z krajów z północnej Afryki. Nie da się jednak w skrócie wskazać, czym się ona charakteryzuje, podobnie jak nie da się tak łatwo opisać ogólnie kuchni europejskiej, bo każdy kraj, a nawet region posiada swoje własne odmiany potraw i używa zupełnie innych składników i przypraw.

Dla przeciętnego Europejczyka kuchnia orientalna to zazwyczaj ta pochodząca z krajów takich jak Japonia, Chiny czy Wietnam, czyli znajdujące się na Dalekim Wschodzie. Mieszkańcy tamtych regionów lubią potrawy z dużą ilością aromatycznych przypraw i ziół jak np. imbir. Używane są  warzywa, ryby, wieprzowinę, kurczaki i owoce morze. Podstawą diety jest ryż bądź makaron pszenny. Do najsłynniejszych dań z Azji Wschodniej, które znane są już na całym świecie zalicza się sushi, sajgonki, kurczak w pięciu smakach i zupa ramen. Więcej na temat kuchni z Chin można dowiedzieć się na stronie https://www.kuchnieorientu.pl/kuchnia-chinska-poznaj-prawdziwe-bogactwo-azjatyckich-smakow/ .

Potrawy z południowej i zachodniej części Azji  

Do kuchni orientalnej zaliczają się także zwyczaje kulinarne Indii i państw arabskich. Kuchnia indyjska ukształtowana została w dużej mierze przez wierzenia religijne. Popularne dania z tamtego regionu to curry, czyli kawałki mięsa bądź warzyw w gęstym złocistym sosie i dal – zupa z soczewicy. Indyjska kuchnia posiada bogatą ofertę potraw dla wegetarianów, gdyż wielu Hindusów nie je w ogóle mięsa. Powszechnie stosuje się klarowane masło zwane ghi, mleko kokosowe i warzywa strączkowe (fasola, soczewica, ciecierzyca, soja i groch). Specyficzny smak potrawom nadają przyprawy, które mają też pozytywny wpływ na organizm człowieka. Należy do nich kurkuma, chili, cynamon i kolendra.

Najsłynniejsze arabskie dania znane wśród Europejczyków to pasta z ciecierzycy zwana hummus, kuskus, falafel i pasta tahini. Mieszkańcy arabskich państw nad Morzem Śródziemnym lubią jeść dużo warzyw i owoców. Bardzo ważną częścią arabskiej kuchni jest chleb, który wyglądem przypomina placki, a także oliwa z oliwek i kasze. Popularne gatunki mięsa spożywane przez Arabów to baranina i jagnięcina.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*