Na czym polega czipowanie psów?

Elektroniczne znakowanie psów to stosunkowo nowa usługa. Warto dowiedzieć się, na czym polega czipowanie psów i dlaczego warto je przeprowadzić.

Podstawową zaletą czipowania psów jest możliwość łatwej identyfikacji zwierzęcia w przypadku jego zaginięcia. Po wprowadzeniu pod skórę psa mikroprocesora wielkości ziarenka ryżu dokonuje się rejestracji specjalnego numeru, który następnie trafia do bazy psów zaczipowanych. Przyłożenie do miejsca wprowadzenia czipa specjalnego czytnika pozwala na szybkie uzyskanie danych identyfikacyjnych zwierzęcia, a także nazwiska i adresu właściciela. Czipowanie psów jest więc znakomitym sposobem na zapobieganie bezdomności zwierząt. Proces wprowadzania mikroprocesora przeprowadzany jest za pomocą specjalnej igły. Urządzenie zazwyczaj wszczepiane jest w okolicy szyi lub między łopatkami zwierzęcia. Zabieg ten dla zwierzęcia jest niemal całkowicie bezbolesny i przypomina rutynowe szczepienie. W niektórych gabinetach weterynaryjnych istnieje możliwość podania psu znieczulenia. Elektroniczne znakowanie psów to zabieg, który wykonywany jest jednorazowo. Przeprowadzać go można zarówno u szczeniąt, jak i dorosłych zwierząt. W związku z tym, że chipy dla psów wykonane są z nowoczesnych materiałów, ich wszczepianie jest całkowicie bezpieczne. Urządzenie zamknięte jest w szczelnej obudowie, nie przemieszcza się w ciele psa, nie wywołuje alergii, ani dyskomfortu. W zależności od gabinetu weterynaryjnego koszt założenia czipa oscyluje w granicach 50-100 zł. Koszty mogą wzrosnąć o kilkanaście złotych w przypadku, gdy właściciel czworonoga zdecyduje się umieścić dane o nim w płatnej bazie danych. Warto pamiętać, że wszczepienie elektronicznego czipa jest warunkiem koniecznym do wyrobienia paszportu uprawniającego do poruszania się z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Jeden komentarz

  1. Autor tego artykułu nie ma pojęcia o elektronicznej identyfikacji zwierząt. Baza CBDZOE, której odnośniki zostały zawarte w treści, nie jest bazą rozpoznawalną przez SM, Policję, Urzędy Miast, nie mówiąc o samych właścicielach. Oznacza to, że nikt nie będzie takiego psa tam poszukiwał, bo ta baza ma minimalny zasięg działania. W Polsce są dwie bazy zwierząt, podłączone do europejskiej organizacji obsługującej międzynarodową wyszukiwarkę EUROPETNET. Poza tym, znakowanie zwierząt mikroczipem działa w naszym kraju od lat 90’tych. Polecam sprawdzić http://www.identyfikacja.pl albo http://www.safe-animal.eu.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =