Egzekucja komornicza zwykle wywołuje przerażenie kojarząc się wyłącznie z niepochlebnymi obrazami z filmów. Tak naprawdę jest to ostatni etap na drodze odzyskiwania należności.
Zajmuje się nią komornik – funkcjonariusz publiczny, który prowadzi czynności na wniosek wierzyciela. Jest to osoba, której zadaniem jest doprowadzenie do egzekucji zaległości. Egzekucja komornicza ma kilka etapów. Szczegółów o każdym z nich, można się dowiedzieć na https://www.adwokat-lisicki.pl. Do etapów egzekucji zaliczyć należy oficjalne powiadomienie o wszczęciu egzekucji, ustalenie wysokości majątku dłużnika i ocena z jakich składników majątku może być przeprowadzona egzekucja. Na tym etapie dłużnik ma obowiązek przedstawić komornikowi wykaz swojego majątku.
Komornik ma prawo zająć wynagrodzenie w określonej prawem wysokości, emeryturę, rentę, rachunek bankowy, nieruchomości, papiery wartościowe, ruchomości. Mówiąc ogólnie, komornik może zająć praktycznie wszystko z wyjątkiem przedmiotów czy środków niezbędnych do życia na minimalnym poziomie. Do tej grupy zalicza się przedmioty codziennego użytku, narzędzia do wykonywania pracy i przedmioty niezbędne do zdobycia wykształcenia.