Lajfstajl

Na które soczewki kontaktowe powinnam/nem się zdecydować?

Na które soczewki kontaktowe powinnam/nem się zdecydować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dla większości ludzi soczewki kontaktowe są świetną opcją korekcji wzroku. Są wygodne, łatwe w użyciu i stosunkowo niedrogie. Jest jednak kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zmianę okularów na soczewki dzień i noc kontaktowe.

Albo dbamy o światło, albo o szkła

Możliwość wyraźnego widzenia jest ważna, jak również możliwość widzenia w nocy lub przy słabym świetle. Jeśli jeszcze nie nosisz soczewki dzień i noc, możesz nie być w stanie widzieć wyraźnie w nocy bez nich. Dzieje się tak dlatego, że Twoje obecne soczewki mogą nie mieć wystarczającego zabarwienia, aby zredukować odblaski od reflektorów lub świateł ulicznych.

Soczewki kontaktowe mogą być wykonane ze specjalnym zabarwieniem, które pomaga zredukować odblaski podczas jazdy nocą lub w innych warunkach słabego oświetlenia. Są to tak zwane soczewki dzień i noc (zwane również fotochromowymi). Jeśli jesteś zainteresowany używaniem tego typu soczewek, porozmawiaj ze swoim okulistą o tym, czy są one dla Ciebie odpowiednie i jak często należy je wymieniać (większość z nich wystarcza na jeden rok).

Opcja uniwersalna?

W tym momencie większość ludzi potrzebuje okularów lub soczewek kontaktowych, które pomogą im widzieć wyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Istnieje jednak kilka rodzajów soczewek, które mogą być stosowane w leczeniu prezbiopii:

Wspomniane przed momentem soczewki dzień i noc – są one uważane za soczewki „bezsoczewkowe” lub monowizyjne, ponieważ tylko jedno oko otrzymuje pełną korekcję dla widzenia na odległość, podczas gdy drugie oko ma niższą receptę dla widzenia z bliska. Występują one również w wersji dwu- lub trójogniskowej, ale nie są one na ogół zalecane do stosowania ze względu na względy bezpieczeństwa związane z prowadzeniem pojazdów w nocy.

Soczewki dzień i noc sprawdzają się najlepiej, gdy istnieje duża różnica między potrzebą widzenia na odległość a z bliska w ciągu dnia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*