Tech

Pellet i jego rodzaje

Pellet i jego rodzaje
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonego zapotrzebowania na opał. Możliwości w zakresie wyboru paliwa jest wiele, jedną z alternatyw jest pellet. Paliwo to znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach produkcyjnych i rolnictwie.

Pellet drzewny – co to takiego?

Pellet to opał produkowany na bazie odpadów drzewnych, roślinnych lub roślin odnawialnych, do których można zaliczyć łuski słonecznika, owsa, prosa, pestki owoców, gałązki i odpady wierzby, trawę i wiele innych. Paliwo to dostępne jest także w formie ekologicznej biomasy. Największą zaletą pelletu dostępnego w sklepie Sambudrol, poza walorami energetycznymi, jest zerowy stopień emisji dwutlenku węgla oraz minimalna emisja substancji toksycznych. Dobrze się pali, pozostawiając niewielką ilość popiołu. Paliwo to powstaje z odpadów, dlatego też jego cena jest atrakcyjna względem innych paliw.

Największą popularnością cieszy się ogrzewanie pelletem drzewnym, którego cechą jest najwyższa wartość opałowa. Dobrej jakości paliwo powinno charakteryzować się gładką fakturą, nie zawierać dużych ilości pyłu drzewnego oraz… tonąć w wodzie. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Ze względu na wielkość pellet można podzielić na tradycyjny drzewny oraz przemysłowy – w tym przypadku granulki zazwyczaj są większe, dlatego też – ze względu na możliwość wystąpienia blokady podajnika – nie jest wskazane stosowanie tego paliwa w kotłach domowych. Pellety z biomasy, słomy czy odpadów roślinnych są stosowane głównie w przemyśle energetycznym, rolnictwie, produkcji oraz do ogrzewania dużych obiektów użyteczności publicznej.

Optymalne efekty grzewcze zapewnia pellet najwyższej jakości, bez toksycznych dodatków. Najlepiej kupować go w sprawdzonych punktach sprzedaży opału, od producenta lub zaufanego dystrybutora, zwracając uwagę na umieszczoną na opakowaniu etykietę. Pellet nie powinien zawierać piasku ani innych zanieczyszczeń, powinien też pachnieć drewnem.

Wiele firm oferuje zakup pelletu przez internet – jest to rozwiązanie korzystne przede wszystkim pod względem ekonomicznym i z całą pewnością warto korzystać z tej alternatywy, nie mniej jednak przed złożeniem zamówienia warto szczegółowo przeanalizować skład oferowanego paliwa oraz jego wartość energetyczną. Dobrym pomysłem jest zakup próbki, czyli jednego lub kilku worków wybranego produktu i jego przetestowanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*