Tech

Z jakich elementów składa się układ wydechowy w samochodzie?

Z jakich elementów składa się układ wydechowy w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zadaniem układu wydechowego w aucie jest odprowadzanie spalin powstałych w wyniku pracy silnika do atmosfery. Jednocześnie należy zaznaczyć, że powinno to się odbywać w sposób zapewniający prawidłową pracę napędu i nie generując nadmiernego hałasu. Układ wydechowy nie wymaga regularnego serwisowania; interwencja mechanika jest potrzebna jedynie w momencie, gdy jeden z elementów ulegnie uszkodzeniu. 

Czym jest układ wydechowy?

Pierwszy element to kolektor wydechowy, który połączony jest bezpośrednio z blokiem silnika. Jego rolą jest zbieranie spalin z cylindrów. W kolektorze wydechowym, albo w przewodzie doprowadzającym spaliny do turbiny znajduje się sonda lambda, która ma za zadanie dokonywać pomiarów zawartości tlenu w spalinach. W dalszej części znajduje się katalizator, który pełni funkcje ekologiczne, przekształcając szkodliwe dla środowiska gazy w dwutlenek węgla, parę wodną oraz czysty azot. 

Następnie układ rur łączy katalizator z tłumikami, które redukują poziom hałasu. Dostępność tłumików na rynku jest bardzo duża, a dobrą ofertę można znaleźć pod adresem internetowym: https://pamaku.pl/tlumiki-uniwersalne-i1892.html, gdzie z łatwością można dopasować go do własnych potrzeb. W nowocześniejszych silnikach Diesla montowane są filtry cząstek stałych, które również pomagają w tym, aby do atmosfery przedostawało się jak najmniej szkodliwych związków. Układ wydechowy w aucie nie jest zbyt złożony i nie posiada bardzo wielu elementów, więc awarię jednego z nich bardzo łatwo zdiagnozować podczas jazdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*