Budowa

Za pomocą czego wykonać pomiary jakości betonu?

Za pomocą czego wykonać pomiary jakości betonu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z podstawowych miar jakości mieszanki betonowej jest wytrzymałość betonu na liczne czynniki zewnętrze, takie jak na przykład ściskanie, ścieranie, wodożądność, czy chociażby czynniki atmosferyczne. W celu sprawdzenia czy spełnia ona wymogi dotyczące określonej, złożonej w specyfikacji, wytrzymałości, przeprowadza się testy betonu. Nie mniej jednak pobieranie jego próbki do badań z istniejącej już konstrukcji budowlanej, często jest bardzo ograniczone, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Tym bardziej, jeśli musimy pobrać próbki z kilku odległych od siebie miejsc lub potrzebujemy natychmiastowych wyników testów.

W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem będzie wykonanie badania pomiaru jakości nieniszczącą metodą sklerometryczną, przy pomocy młotka Schmidta.  Betonoskop ten to przenośne urządzenie, służące do wytrzymałości i sprężystości betonu, a także pozostałych elementów konstrukcyjnych. Wykorzystuje się go głównie w budownictwie i branży budowlanej. Jego dużą zaletą jest to, że może również służyć jako narzędzie do pomiaru twardości innych materiałów, takich jak pomiar zwojów papieru w branży papierniczej, czy różnorodnych skał i minerałów. Jego działanie opiera się głównie na wykorzystaniu dynamicznej metody, polegającej na ocenie zmiany energii bujaka sprężynowego po jego odbiciu się od badanej powierzchni. Następnie wartość odbicia wystarczy odczytać bezpośrednio ze skali umieszczonej na betonoskopie.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku kiedy chcemy poznać określony początek i koniec czasu wiązania cementu, zapraw, pasty i gipsu, możemy zakupić aparat Vicata. Stosuje się go do powszechnego użytku materiałów budowlanych. Nie nadaje się on natomiast do oznaczania czasów wiązań spoiw o bardzo krótkim czasie początku wiązania. Składa się z ruchomego trzonka z obciążeniem, który swobodnie porusza się w pionie i z zamocowanej na jego końcu igły, która podczas badania zagłębia się w zaczynie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*