Dom i ogród

Zakup nowego mieszkania czy z drugiej ręki – na co się zdecydować?

Zakup nowego mieszkania czy z drugiej ręki – na co się zdecydować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkanie można traktować jako trwałe dobro, użytkowane dla własnych potrzeb, jak i jako inwestycje. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku konieczna jest jednak dokładna analiza naszych potrzeb. Jej przedmiotem powinny być zarówno cechy mieszkania (metraż, położenie), jak i rynek, na którym kupujemy (pierwotny lub wtórny).

Jak wybrać mieszkanie?

Jeżeli wybieramy mieszkanie typowo pod inwestycję, naszym pierwszym kryterium powinna być lokalizacja oraz metraż. Pod uwagę brane jest przede wszystkim to, jakie mieszkania cieszą się największym wzięciem oraz dają najwyższe stopy zwrotu. Drugorzędną kwestią jest to, czy mieszkanie jest nowe, czy używane.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja przy zakupie lokum na własny użytek. Tutaj warto zastanowić się, czy do naszych potrzeb będzie bardziej pasować jedno z mieszkań już istniejących, czy postawimy na powstające dopiero kompleksy. Oczywiście nie wszędzie jest taki wybór. W wielu małych miejscowościach, oddalonych od centrów dużych miast, nie prowadzi się obecnie inwestycji. Jeżeli rozważamy przykładowo zakup nieruchomości na Pomorzu, to w przypadku takiego mieszkania Szczecin rynek pierwotny będzie miał znacznie lepiej rozwinięty niż w – dajmy na to – Gryfice. Warto więc dostosować swoje preferencje do konkretnego miejsca zamieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*