Żywność może być wspaniałym źródłem składników odżywczych i energii, ale może też być jedną z najczęstszych przyczyn chorób. Nieprawidłowo przygotowane lub pozostawione na zbyt długo jedzenie może stać się pożywką dla bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów.
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo i świeżość żywności:
Gotowane mięso przechowuj na talerzu lub w pojemniku, który jest oddzielony od niegotowanego mięsa. Używaj czystych przyborów do przenoszenia ugotowanego mięsa z patelni na talerz lub do pojemnika.
Umyj je ponownie po obróbce surowego mięsa, zwłaszcza drobiu i owoców morza. Do mycia rąk używaj ciepłej wody i mydła – nie tylko ciepłej wody. Pamiętaj, aby po umyciu rąk wodą z mydłem osuszyć je papierowymi ręcznikami lub czystymi ściereczkami, aby nie przenosić zarazków z jednej powierzchni na drugą, używając tylko rąk.
Myj owoce i warzywa przed spożyciem ich na surowo -zwłaszcza zieleninę, jak sałata, szpinak i jarmuż. Zielenina ta może zawierać brud lub piasek, który został zebrany przez wodę deszczową spływającą z pól, gdzie produkty są uprawiane. Podczas mycia warzyw pamiętaj o szorowaniu skóry rośliny szczotką lub gąbką, a także o myciu pod bieżącą wodą.
Użyj maszyny do pakowania próżniowego, aby uszczelnić swoją żywność. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą znajdować się w Twojej żywności. Dodatkowo pakowaczka próżniowa pomoże Ci zaoszczędzić miejsce w zamrażarce, ponieważ żywność zajmuje mniej miejsca.