Lajfstajl

W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zaburzenia psychiczne wciąż bywają w Polsce tematem tabu. Z jednej strony stają się powodem stygmatyzacji przez otoczenie, z drugiej — niewiele o nich naprawdę wiadomo. Właśnie dlatego dużo osób stara się za wszelką cenę poradzić sobie samemu, bez pomocy specjalisty. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Przekonaj się, w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła specjalny kurs psychoterapii uprawniający ją do świadczenia usług pomocy psychologicznej.  Jest to ktoś, kto zajmuje się ludzką psychiką, stara się wyprowadzić ją na prostą drogę z kryzysów lub głębszych zaburzeń. Istnieje kilka głównych nurtów psychoterapii, między innymi psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna czy systemowa. Każda z nich oferuje inny rodzaj pracy. Warto zapoznać się z tymi podstawowymi pojęciami, aby wybrać specjalistę, który najlepiej wpasuje się w Twoje potrzeby. Warto pamiętać, że psychoterapeuta nie zajmuje się przepisywaniem leków. Jeśli czujesz, że ich potrzebujesz, najlepszym wyborem będzie psychiatra Katowice lub też z innego miasta.

Kiedy niezwłocznie skorzystać z pomocy?

Bezwzględnym sygnałem, kiedy należy udać się do specjalisty, jest pojawienie się objawów psychotycznych takich jak halucynacje, omamy czy urojenia. Wówczas wizytę najlepiej rozpocząć od psychiatry, który pomoże zatrzymać objawy wytwórcze farmakologicznie, a dopiero potem skierować swoje kroki na terapię. Innymi wskazaniami są zaburzenia nastroju czy lękowe. Psychoterapeuta pomoże przepracować problemy, dzięki czemu w niedługim czasie nastąpi powrót do normalności. Więcej informacji na temat pomocy psychologicznej możesz znaleźć na stronie https://psychomedic.pl/psycholog-katowice/. Pamiętaj, że korzystanie z fachowej pomocy to nie wstyd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*