Lajfstajl

Jakie badania należy cyklicznie wykonywać psom?

Jakie badania należy cyklicznie wykonywać psom?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również liczne obowiązki. Kluczowe znaczenie ma w szczególności regularne przeprowadzanie badań kontrolnych u weterynarza, ponieważ są one gwarancją doskonałej kondycji i długiego życia naszego czworonoga. Mowa tutaj m.in. o morfologii krwi, RTG klatki piersiowej i stawów biodrowych oraz USG brzucha. Jeśli interesuje nas dobre laboratorium weterynaryjne Poznań to miasto, gdzie tego typu placówka funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat.

Monitorowanie stanu krwi to priorytet

Organizmy psów są narażone na rozmaite dolegliwości wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby i inne czynniki o charakterze patogennym. Nierzadko choroby przebiegają w sposób całkowicie bezobjawowy, a przez to są łatwe do przeoczenia. Z tego powodu zaleca się wykonywanie cyklicznych badań w gabinecie weterynaryjnym. Absolutną podstawą jest kompleksowa morfologia krwi, pozwalająca w porę wykryć m.in. cukrzycę, niewydolność wątroby, anemię oraz infekcje zagrażające bezpośrednio życiu. Drugą kategorię stanowią testy biochemiczne krwi, na podstawie których oceniane jest działanie poszczególnych narządów.

Oprócz tego nie obejdzie się bez diagnostyki obrazowej w postaci USG jamy brzusznej (średnio co dwa lata), RTG kręgosłupa i klatki piersiowej (najlepiej co kilka lat) oraz EKG mięśnia sercowego. Wymienione badania umożliwiają wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości w całym układzie kostno-stawowym. Dodajmy, że przynajmniej raz w roku warto wykonywać standardowe testy kału i moczu w celu potwierdzenia albo wykluczenia zarobaczenia organizmu. Kosztują one zaledwie 30-50 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*