Choć żeglowanie nie wymaga specjalnych predyspozycji psychofizycznych, to należy mieć jednak specjalne uprawnienia. Patent żeglarski to nic innego jak prawo jazdy na jacht, które umożliwia samodzielne pływanie po wodach śródlądowych i morskich.
W Polsce istnieją trzy stopnie uprawnień żeglarskich: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy. Patent jest również niezbędny, aby wypożyczyć jacht. Jak można go uzyskać?
Pierwszy stopień żeglarski umożliwia prowadzenie jednostki pływającej po wodach śródlądowych bez żadnych ograniczeń. Co więcej, żeglarz jachtowy ma prawo pływać po morzu w odległości do 2 mil morskich od brzegu, jeśli rejs odbywa się w dzień na jachcie do 12 metrów długości kadłuba. Te zasady pokazują, że uprawnienia podstawowe są dość szerokie. Obowiązujące przepisy traktują, że omawiany stopień patentu może mieć osoba powyżej 14 roku życia, która uzyskała pozytywny wynik z wymaganego prawem egzaminu .
Egzamin obejmuje zarówno część praktyczną, jak i teoretyczną. Jeśli interesują Cię szkolenia specjalistyczne, jak i uzyskanie omawianych uprawnień, sprawdź ofertę jednej ze szkół żeglarskich na stronie internetowej: https://saily.pl/.
Warto również wiedzieć, że polskie prawo dopuszcza możliwość kierowania jachtem przez osoby nie posiadające patentu. Obowiązują tutaj jednak wyraźne ograniczenia. Prawo dopuszcza w tej sytuacji wyłącznie możliwość wypożyczenia sprzętu, którego długość kadłuba nie przekracza 7,5 metra.