Tech

Jakie urządzenia trzeba sprawdzić przed rejsem jachtem?

Jakie urządzenia trzeba sprawdzić przed rejsem jachtem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zanim wybierzemy się na urlop popływać jachtem, należy przeprowadzić jego dokładny serwis. Powinniśmy zrobić to zwłaszcza po zimie, podczas której mróz może uszkodzić różne instalacje, zwłaszcza gazowe oraz wodne. Większe jachty posiadają bowiem rozbudowane akcesoria, takie jak umywalkę, kabinę prysznicową, a także kuchnię gazową czy ogrzewacz do wody bieżącej. By rejs się udał, wszystkie muszą być sprawne i działać bez zarzutu.

Sprawdzamy pompę wodną

Jachty, które posiadają umywalkę bądź prysznic, muszą mieć sprawną instalację podającą bieżącą wodę. Zazwyczaj jest ona zasilana za pomocą specjalnej pompy elektrycznej, zasilanej napięciem 12 V z akumulatorów łodzi. Przed wyruszeniem na otwartą wodę konieczne sprawdźmy, czy pompa do wody działa. W tym celu napełnijmy zbiornik i podłączmy napięcie, a następnie otwórzmy jeden z kurków. Po odpowietrzeniu układu powinniśmy mieć nieprzerwany strumień o odpowiedniej wydajności, który pozwoli na bezproblemowe korzystanie z akcesoriów sanitarnych.

Kontrolujemy instalację gazową

Spora część większych jachtów ma również instalację gazu, która może zasilać kuchenkę oraz podgrzewacz wody, jeżeli taki jest zainstalowany. Gaz znajduje się w butli, podobnej do tych używanych w przyczepach kempingowych. Tutaj bardzo istotnym elementem jest reduktor, który ma za zadanie odpowiednio dawkować ciśnienie. Warto podłączyć na jego wyjściu manometr i sprawdzić, czy jest ono prawidłowe. Inaczej mogłoby dojść do rozszczelnienia instalacji i innych niebezpiecznych sytuacji. W razie konieczności wymiany, nowy reduktor możemy dostać np. tutaj: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Reduktory-gazu/571.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*