Zdrowe ciało

Jakiego typu leczenie stomatologiczne, może wymagać zabiegu chirurgicznego?

Jakiego typu leczenie stomatologiczne, może wymagać zabiegu chirurgicznego?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie stomatologiczne nie zawsze kończy się sukcesem i czasami musi być poprzedzone zabiegiem chirurgicznym. Operacja może być wykonana w tym samym czasie lub może być zaplanowana w innym terminie.

Poniżej przedstawiamy niektóre z zabiegów stomatologicznych, które mogą wymagać operacji:

Implanty stomatologiczne

Implanty to metalowe mocowania, które zastępują brakujące zęby. Są one wykonane z tytanu lub innych biokompatybilnych materiałów, które z czasem łączą się z kością szczęki. Implant jest umieszczany w kości szczęki, gdzie z czasem łączy się z tkanką kostną. Proces ten nazywany jest osseointegracją. Po umieszczeniu implantu w jamie ustnej musi upłynąć kilka miesięcy, zanim będzie można ponownie używać go do przeżuwania pokarmów.

Przeszczep dziąsła

Przeszczep dziąseł to technika stosowana do pokrycia odsłoniętych korzeni zębów zdrową tkanką dziąsła w celu zmniejszenia wrażliwości i poprawy wyglądu uśmiechu. Zabieg polega na pobraniu małego fragmentu tkanki z innej części jamy ustnej (np. z dachu jamy ustnej) lub z innego miejsca dawczego (np. z uda lub brzucha). Tkanka ta jest następnie umieszczana nad odsłoniętym obszarem korzenia, aby chronić go przed dalszym uszkodzeniem przez bakterie powodujące próchnicę lub wrażliwość.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to zabieg mający na celu usunięcie infekcji i naprawę uszkodzonej tkanki miazgi (żywej) wewnątrz zęba. Miazga jest miękką tkanką, która zawiera naczynia krwionośne, tkanki łączne i nerwy w środku zęba. Miazga, którą można znaleźć pod zewnętrzną częścią zęba, służy do ochrony nerwu zęba. Jeśli odczuwasz ból zęba, wrażliwość lub obrzęk, może to być spowodowane zakażoną lub uszkodzoną tkanką miazgi (żywą) wewnątrz zęba. Nasz dentysta dokładnie zbada zainfekowaną lub uszkodzoną tkankę powodującą ból i określi, czy konieczne jest leczenie kanałowe, aby uratować ząb.

Ekstrakcja zęba

W niektórych przypadkach, np. gdy ząb został poważnie złamany lub uszkodzony w sposób uniemożliwiający naprawę, możemy zalecić jego usunięcie. Ekstrakcja zęba jest jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez dentystów i chirurgów jamy ustnej na całym świecie. Decydując się na taki zabieg, którym zajmie się doświadczony dentysta apDENT Poznań, to jedno z polecanych punktów, do którego warto się udać w celu jego prawidłowego przeprowadzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*